Vinařské cyklostezky v Čechách aneb nejen Morava má milovníkům vína co nabídnout

Vinařské cyklostezky v Čechách aneb nejen Morava má milovníkům vína co nabídnout

19.8.2021 0 Od IN

Když se řekne víno, většina lidí si okamžitě vybaví Moravu, nádherné vinice a nepřeberné množství vína lákajícího k ochutnání. Nejen Morava je ale protkaná vinicemi a má tak milovníkům vína co nabídnout. Kdo se nechce táhnout až na Moravu, ten jistě ocení vinařské cyklostezky v Čechách. I ty nabízí nejen krásy přírody, ale i možnost dát si pořádně do těla.

Litoměřická vinařská stezka

Začátek cyklostezky na nádvoří Hradu Litoměřice a konec v přístavišti v Lovosicích. To je krásná cyklotrasa měřící něco málo přes 15 kilometrů, která vám má co do výhledů po okolí určitě hodně co nabídnout. Litoměřická vinařská stezka vás na kole provede po lákavých místech vinařské podoblasti Litoměřice. Čeká na vás celkem devět zastávek, na kterých nechybí informační tabule.

Z Litoměřic vede trasa přes vrch Radobýl a Žalhostice až do Velkých Žernosek. Během vašeho cyklistického putování budete mít možnost zastavit se u proslulých místních vinařů, kde jistě neodoláte ochutnávce vína – nutno telefonicky domluvit předem.

Cyklostezka podél Vltavy a Labe

Mezi oblíbené vinařské cyklostezky na Mělnicku patří i ta vedoucí podél Vltavy a Labe. Vezměte svoje cyklistické vybavení a užijte si vesměs rovinatou asfaltovou cyklostezku vedoucí od Zelčína přes Hořín až do Horních Počapel.

Celková délka trasy je 14 kilometrů, pojedete-li z Hořína do Zelčína a zpátky, pro nadšené cyklisty mající rády výzvy je tu trasa z Hořína do Horních Počapel a zase zpátky, která měří jednou tolik. Ze Zelčína vás cyklostezka povede po levém břehu Vltavy, následně před Hořín do Horních Počapel pojedete po levém břehu Labe.

Z Litoměřic podél Labe

Pro opravdu náročné cyklisty, kteří se nebojí výzev, a dlouhá trasa jim nedělá vrásky na čele, je tu cyklostezka vedoucí z Litoměřic podél Labe zase zpátky do Litoměřic. Cyklostezka je dlouhá necelých 50 kilometrů (konkrétně 46,6) a spadá mezi středně náročné trasy.

Odstartujete ve městě Litoměřice, odkud se vydáte do Žitenic, Skalice až do Nové Vsi. Cestou si užijete jak stoupání, tak i klesání, nohy dostanou zabrat, ale výhled vám bude krásnou odměnou. Z Nové Vsi poté pojedete do Střekova a odtud až do cíle, kterým je opět město Litoměřice.

Tři cyklostezky, která vás zaujmou, pokocháte se krásnou krajinou a určitě si odpočinete. Teď už jen záleží na tom, jaké ubytování u cyklostezek najdete.