Co je to BMI a jak se správně počítá?

Co je to BMI a jak se správně počítá?

27.10.2022 Vyp Od IN

Máte pocit, že vaše postava není tak úplně OK? Pokládáte si otázku, zda je vaše tělesná hmotnost v mezích, nebo z nich vybočila? Není nic jednoduššího než si vypočítat svoje BMI. O co jde a jak ho správně spočítat?

BMI je index tělesné hmotnosti

Podle výpočtu na BMI kalkulačcezjistíte, zda je vaše tělesná hmotnost v normálu, nebo zda trpíte nadváhou či podváhou. BMI je zkratkou ze slov body mass index a jeho základem je poměr mezi váhou a výškou.

Jak BMI vypočítat?

Pro výpočet indexu tělesné hmotnosti se používá vzoreček BMI = kg / m2, než se do výpočtu pustíte, musíte tedy znát svoji váhu a výšku.

Vážit byste se měli vždy ve stejnou dobu, nejlépe po ránu s prázdným žaludkem i močovým měchýřem. Na váhu se postavte bez obuvi a bez oblečení. Když přijde na měření, postavte se těsně ke zdi, opět naboso, nezapomeňte ke zdi přiložit i paty. Ideálně poproste někoho dalšího, aby udělal čárku na zdi.

Zdroj: fotobanka

Co nám výpočet prozradí?

Každý z nás je jedinečný, proto neexistuje žádná ideální hmotnost. A to ani přesto, že si to mnozí z nás myslí. Tělesná hmotnost prostě je individuální záležitost, odvíjí se od mnoha faktorů. Mezi nimi jde třeba o pohlaví, věk, množství svalové hmoty a další.

Výpočet BMI ale nesmíme brát na lehkou váhu, je pro nás jakousi informací o tom, jak na tom vlastně jsme, zda bychom neměli hubnout nebo naopak přibrat, abychom minimalizovali riziko zdravotních komplikací.

BMI Výsledek Jaká hrozí zdravotní rizika?
Méně než 18,5 Podváha Vysoká
18,5 až 24,9 Normální tělesná hmotnost Minimální
25 až 29,9 Nadváha Nízká až lehce zvýšená
30 až 34,99 Obezita prvního stupně Zvýšená
35 až 39,9 Obezita druhého stupně Vysoká
40 a víc Obezita třetího stupně Velmi vysoká

 

Jaké zdravotní komplikace hrozí?

Co si budeme povídat, zdravá není ani příliš nízká hmotnost, ale ani příliš vysoká. Ideální je pohybovat se někde mezi. To nám totiž hrozí jen minimální zdravotní rizika.

Kdo trpí podváhou, toho ohrožuje osteoporóza, anémie, nedostatek vitamínů a hlavních živin, oslabená imunita nebo vyčerpání, u žen hrozí i nepravidelná menstruace a problémy s početím.

U nadváhy vás zase ohrožuje diabetes, vysoký krevní tlak a kardiovaskulární onemocnění. Čím vyšší je vaše hmotnost, tím víc zatěžujete i klouby, takže musíte počítat i s bolestí kloubů. Když nadváha přeroste v obezitu, je riziko zdravotních komplikací ještě vyšší. Potýkat se můžete s vysokým cholesterolem, onemocněním žlučníku, chrápáním nebo se spánkovou apnoe. V tomto případě je na místě začít svoji váhu opravdu řešit a snažit se zhubnout.

Víte, že můžete vsadit i na některou z oblíbených diet, třeba na keto dietu?