Jak si sami uděláte okrasnou předzahrádku před domem

Jak si sami uděláte okrasnou předzahrádku před domem

14.2.2021 2 Od IN

Jak si sami uděláte okrasnou předzahrádku před domem

Kdo koupil, nebo má rodinný dům, určitě tuto situaci řeší. Jakou udělat vstupní plochu před domem? Jak vyřešit trávník v oddychové části zahrady?

Před domem můžete mít trávník, beton, nebo také krásnou předzahrádku s rostlinami a keři. Nemusí se jednat o botanickou zahradu, stačí použít vhodné keře a trvalky. Udělejte si rozkvetlou předzahrádku, která není nijak složitá na údržbu a starost. Květy na trvalkách a rozkvetlé keře vytvoří krásný prostor před domem a dodají příjemný pocit, když se vracíte domů.

Vytvořit pěknou předzahrádku můžete dvěma způsoby

 • prostor před domem si upravíte sami, podle vašeho názoru a přání
 • využijte odbornou zahradnickou firmu, která ví, co kam patří

První varianta, že si předzahrádku vytvoříte sami je sice nejjednodušší, má však několik „ale“.  Pánové, všechny práce jsou většinou na vás.

 • příprava pozemku, kopání a zarovnání terénu
 • odvoz vykopaného materiálu
 • dovoz substrátu, hnojiva
 • dovoz dlaždice, dekorativních kamenů….
 • ..

Výběr a nákup okrasných rostlin většinou vyřeší ženy, mají svoji, většinou správnou představu. Na nás bude to jednodušší, připravit vše pro výsadbu nakoupených rostlin a keřů.

Druhá varianta, nechat si vše vytvořit odbornou firmou je cesta schůdnější.

 • zadáte svoji představu
 • zvolíte finanční rozpočet
 • dohodnete termín
 • a je hotovo

4 body, které na vás čekají, nejsou nijak pracné a složité. Hlavně, pokud si vyberete správného dodavatele, který vám předzahrádku vytvoří.

Jdeme do toho, uděláme si předzahrádku sami

Hurá do toho, teď ještě, aby bylo správné počasí a prostor, kde vše nakoupené a potřebné uložit. Je volný víkend, počasí bude pěkné, nic mě nebude bránit v práci. Rýč, lopatu a kolečko/základ, který je většinou doma k dispozici/mám v garáži, jako pracovní nástroje to bude stačit. Před domem je starý trávník, udělám něco hezkého.

Sobota ráno, až se vzbudím

Prostor před domem je cca 16 m2, nic velkého, všude tráva, to bude přeryto a připraveno hned. Beru rýč do ruky a jdu na to. První nášlap se podařil, na rýči je pěkný kousek hlíny, cca 20 x 30 cm, odhodím ho bokem a ryju dál. Po nějaké chvíli se potřebuji trochu narovnat. V práci mě živí hlavně myš, klávesnici a monitor. Rýč je přece jen něco jiného a ten pohyb také. Přišel mě podpořit soused, hodíme řeč, a já po chvíli znovu pokračuji.

Sobota, čas oběda

Půlku mám za sebou, jdu se najíst, a načerpat novou sílu u vepřové se zelím.

Sobota odpoledne po obědě

Jsem po obědě, ještě káva a budu pokračovat. Sluníčko začíná pálit, oběd mě trochu tíží, ale nevadí, vydržím. Pokračuji v rytí, kopání, odhazování a srovnávání terénu.

Sobota večer

Mám hotovo, celý prostor je zrytý. Vybral jsem drny s trávou, drobné kamení a navážku. Hromada materiálu je před domem.
Proč jsem ryl cca 16 m2 celý den?
Nešlo to tak rychle, jak jsem si myslel. Na první pohled jsem měl správnou představu, prostor není nijak velký, tráva se bude dobře rýt. Netušil jsem ale, že před domem je jen cca 10 cm lepší hlíny, ta se ryje dobře a rýč do svrchní vrstvy snadno vklouzne. Pod ní je ale navážka ze stavby. Kameny, zbytky cihel, recyklát… Klasické využití toho, co na stavbě zbyde a může se použít. To mě zdrželo, musel jsem víc přitlačit, vybírat a separovat. Celkem mě bolí záda, nejsem na takovou práci a pohyb zvyklý. Večer si u televize a dvojky bílého odpočinu.

Zítra bude líp, nečeká mě nic jiného než:

 • rozbít hrudky hlíny
 • vybrat drny s trávou
 • srovnat a vyhladit terén
 • odvézt kameny, recyklát…
 • rozhodit substrát, zasadit….

Neděle

Jestli jste si přečetli pravdivý průběh soboty, určitě víte, jak na tom „pracovně“ budu. Je to moje osobní zkušenost, když jsem řešil podobnou věc,vykopat jen, cca  3 x 5 m2 pro stání na auto. Nemáte náhodou za sebou podobnou zkušenost?

Nyní už vím, že dělat sám takovou práci nemá smysl. Nemám dostatek pracovních prostředků, pokud ano, jsou jen ruční, a ty musím ovládat já, použít své ruce. Také jsem poznal, že záda a stehna jsou součástí rukou, a nějak divně pak celé tělo bolí.

Je lepší nechat práci profesionálům

Jsou připraveni a umí. Mají prostředky, svoje ruce a sklad, kde si vezmou co je potřeba. Jsou to profesionálové, jejich práce je živí a nám plní naše přání.

Takhle třeba dopadla jedna z mnoha hotových akcí. Vytvoření předzahrádky u rodinného domu, postaveného stavební firmou, prostor před domem srovnán navážkou….