Ztracené dítě – noční můra všech rodičů

Ztracené dítě – noční můra všech rodičů

25.3.2023 Vyp Od IN

Jdete ven s vaší ratolestí, vše je v pořádku. Kocháte se okolím, smějete se s dítětem. Pak se na chvíli otočíte a najednou, z vteřiny na vteřinu, už není nic v pořádku a váš den se změní na noční můru. 

 

Děti se ztrácejí pořád. To je důležité si uvědomit a nehrát si na super rodiče s tím, že vám by se to nikdy nestalo.

 

 

Noční můra všech rodičů

 

Dětem stačí málo, aby změnily směr chůze. Stačí pěkný motýlek, hezká kytička, zajímavé auto… a dítě je pryč.

 

Je to noční můra všech rodičů a nejčastější příčina, proč někteří rodiče neradi chodí na různé akce.

 

Jakmile zjistíte, že se vaše dítě ztratilo, musíte začít jednat. Pokud má chytré hodinky či mobil, máte vyhráno. Pokud nemá nic z toho, tak se na chvíli zastavte a zamyslete se.

 

Vy nejlépe znáte své dítě – rozhlédněte se a přemýšlejte, co mohlo upoutat jeho pozornost. Kam mohlo jít? A hlavně – požádejte o pomoc.

 

Například v obchodním centru je lepší běžet na informace a požádat o vyhlášení rozhlasem a o pomoc, než pobíhat mezi regály.

 

Platí obecné pravidlo, že čím je dítě mladší, tím rychleji byste měli volat policii. Že dítě chvílí na to najdete? To je úplně jedno, ihned policii informujete, že je vše již v pořádku. Oni to pochopí. Ale pokud dítě nenajdete, ztratili jste drahocenné minuty tím, že jste nezavolali policii hned.

 

 

 

Prevence především

Nejdůležitější je prevence. Vždy počítejte s tím, že se dítě může ztratit, a mějte krizové scénáře.

 

Se staršími dětmi, které jsou schopné chápat pokyny a někam samy dojít, vždy domlouvejte strategická místa setkání.

 

„Pokud se ztratíš, sejdeme se tady, dojdi k pokladně“ atd. Pokud jste v přírodě, tak nejlepší je domluvit se, že dítě zůstane stát na místě.

 

Také je důležité, aby se dítě naučilo své a vaše jméno. Ideálně i adresu a telefonní číslo. Malým dětem dejte náramek s jeho a vaším jménem, na kterém je na vás telefonní číslo.

 

Také je důležité vysvětlit dětem, koho v případě nouze oslovit. „Pokud se ztratíš, popros policistu či maminku s kočárkem.“

 

Děti není dobré strašit, ale měly by pochopit, že může jejich zranitelnosti někdo zneužít a neměli by tedy oslovovat prvního člověka, kterého potkají. Samozřejmě se to týká města, v přírodě se nedá nic jiného dělat.

 

Informace uzpůsobte situaci

 

Jak vidíte, těch informací je moc. Je proto nejlepší dítě nezahlcovat, ale vždy mu pokyny dát při dané situaci.

 

Jdete do ZOO – když se ztratíš, sejdeme se tady a tady. Případně popros člověka, který má na sobě tuto uniformu.

 

Jdete na nějakou akci v parku, kde jsou vždy policisté? Sejdeme se u tohoto stánku, kdyby si zapomněl/a, popros policistu, on ti pomůže.

 

Dítě by si mělo z vašich pokynů odnést informaci, že se může ztratit, že existuje pro takovou situaci řešení a že vy jej budete hledat. Rozhodně by nemělo být vystrašené a držet se vás křečovitě strachy.

 

Autor: Soňa J.