Výběr hezkých turistických tras kolem Mariánských Lázní

Výběr hezkých turistických tras kolem Mariánských Lázní

26.3.2023 Vyp Od IN

Plánujete letošní dovolenou a vaším cílem se stanou Mariánské Lázně? Přemýšlíte, co všechno se tam dá dělat kromě toho, že si lehnete do koupele, necháte se masírovat nebo budete popíjet minerální prameny? Mariánské Lázně se pyšní nádhernou přírodou, která přímo zve k procházkám a túrám.

Příroda Mariánských Lázní vám vezme dech

Návštěva lázní není jen o tom, abyste nechali hýčkat svoje tělo lázeňskými procedurami, je také o procházkách, během kterých navštěvujete vývěry minerálních vod a objevujete krásu lázeňské promenády. V Mariánských Lázních k tomu ještě přidáte procházky nádhernou přírodou, do které jsou zasazeny elegantní hotely.

Dost možná tak na lázeňský park budete koukat i z okna svého pokoje, když budete mít štěstí a budete mít balkon, můžete se na něj třeba posadit se šálkem kávy či čaje, poslouchat zpěv ptáků a odpočívat. A když už bude odpočinku dost, vydáte se procházkou ke Zpívající fontáně nebo na některou ze zdejších turistických tras. Kam vás dovedou?

Tip číslo jedna: Edwardova trasa

Mariánské Lázně si oblíbila řada známých osobností, jednou z nich byl i anglický král Edward VII. Po jeho stopách se projdete, když se vydáte na Edwardovu trasu, která je dlouhá asi 4 km a po celou dobu se můžete kochat krásným výhledem na město. Startovní bod najdete u Villy Patriot, odtud se vydáte na Hameliku, pak lesní cestou k obůrce Hvozd, navštívit můžete park miniatur Boheminium. Pokračovat budete k Pohádkové cestě, odkud se vydáte směrem na Závišín ke golfovému hřišti, pak na rozcestí u Kamzického jezírka a podél Pstružího potoka k dolní stanici lanovky.

Tip číslo dva: Královská trasa

Ještě nemáte výhledů dost? Od Městského muzea vede žlutá trasa, jejíž součástí je asi 1600 m dlouhá Královská trasa. Na ní navštívíte Mescéryho vyhlídku, Pomník Milénia, odpočívadlo tepelského opata Clementsa nad hotelem Esplanade, i terénem Malého Švýcarska, kde najdete i seskupení velkých balvanů a skal Fridrichštejn.

Tip číslo tři: Goethova trasa

Dalším známým návštěvníkem Mariánských Lázní byl J. W. Goethe, který tu pobýval v budově dnešního muzea. Tam také najdete expozici, která vám jeho pobyt a lásku k mladičké Ulrice von Levetzow. Goethova trasa je poměrně krátká, měří zhruba 1100 metrů a začíná právě u Městského muzea, vede Geologickým parkem k Laskově kapličce, odkud je to jen kousíček k sousoší Goethe a Múza. Trasa končí u Lesního pramene, kde se můžete osvěžit, než se za odměnu vydáte třeba na dobrý oběd.

Zdroj: fotobanka

Tip číslo čtyři: Na Kladskou

Lákají vás delší túry? Jedna taková trasa vede na Kladskou a zpět. Její délka je skoro 17 km, záchytné body jsou Mariánské Lázně, Smetanova alej, Bašusova cesta, Uhlířský rybník, Kladská, Králův kámen, Duncanova vyhlídka a Lesní pramen.

Víte, že na Kladské najdete naučnou stezku, která vás seznámí s faunou, flórou i geologickou stavbou zdejších končin? Stezka prochází po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a obchází Kladský rybník, vede po pěšině kombinované s dřevěným chodníkem.

Tip číslo pět: Na Smraďoch

Náš poslední tip je dlouhý asi 14 km a cílem je přírodní rezervace Smraďoch.Mariánských Lázní se vydáte přes Třebízského údolí, Přehradu, Nimrod na Smraďoch, odtud na Farskou kyselku, Polom, Pstruží jezírko, Kamzík až na Goethovo náměstí. A co je na Smraďochu tak zajímavého? Nachází se tu jedinečné rašeliniště, hluboko v lesích tu vyvěrají plyny a minerální prameny, na povrch proniká hlavně sirovodík a oxid uhličitý.