Výroba šperků na míru? Není to až tak drahé, jak se může zdát.

Výroba šperků na míru? Není to až tak drahé, jak se může zdát.

26.5.2022 Vyp Od IN

Jistě to znáte. Máte naprosto přesnou představu o šperku, po kterém toužíte, a ne a ne na něj v klenotnictví narazit. Na pultech zlatníků se objevují krásné kousky, ale ve vaší fantazii se skví náušnice, prstýnek, náhrdelník nebo náramek z jiného kovu, s jiným motivem nebo kamenem anebo úplně odlišný od dostupné nabídky. Má taková situace řešení? Samozřejmě, šperk vyrobený na míru.

Proč se nechat okouzlit šperky na zakázku?

Jednoduše proto, že ve vitrínách zlatnictví nenacházíte to, co jste si vysnili. Ne všechny obchody zakázkovou výrobu nabízejí, ale pokud ano, pak můžete očekávat následující.

  • Šperky přesně podle vašich představ – zkušený zlatník s vámi váš nápad prodiskutuje, společně ho zkusíte načrtnout a případně i vymodelovat ve 3D. Ať už váš vysněný kousek odráží letošní trendy, zdůrazňuje svoji nadčasovost nebo se spíše vrací do minulosti, budete vědět, na co se těšit.
  • Rozumná cena – zákazníky často od výroby šperků na zakázku odrazují obavy z vysokých cen. Musíme tedy upozornit na to, že většina klenotníků s vámi o nákladech na tvorbu klenotu mluví už na začátku, takže si uděláte poměrně konkrétní představu o tom, jak hluboko sáhnete do peněženky. A věříme, že vás mile překvapí, že cena výsledného kousku se téměř vůbec nebude lišit od sériově vyráběných šperků.
  • Udržitelnost – ano, i ve výrobě na míru lze reflektovat tolik probírané téma udržitelnosti. Klenotník může na vytvoření nového šperku využít vámi donesený neaktuální kousek, případně se domluvíte na tom, že si přejete zpracovat klenot z recyklovaného materiálu. Podobně si jde i říci o to, že preferujete drahokamy a diamanty vypěstované v laboratoři. Takové kameny totiž nejsou syntetické a bývají dokonalejší než jejich v přírodě vytěžení bráškové.

Co všechno zakázková výroba zahrnuje?

Přemýšlíte, proč vůbec klademe takovouto otázku? Vždyť to přece musí být každému na první pohled jasné. V dalších řádcích se vás pokusíme přesvědčit, že úhlů pohledu je hned několik.

  • Výroba šperku od nuly – toto si nejspíš většina zákazníků představí pod objednáním klenotu na míru. Jako klient si donesete svoji představu, náčrtek nebo jen hrubé obrysy toho, po čem toužíte, a se zlatníkem se podílíte na výsledném produktu.
  • Úprava hotového šperku – může se stát, že prstýnek nebo náhrdelník na stránkách klenotnictví se vám moc líbí, ale přejete si ho s jiným kamenem. Nebo drahokamem v jiné velikosti nebo osazení. Zvažovat můžete i odlišný materiál. U prstenů dochází i k úpravám velikosti. Jednoduše se tedy s klenotníkem domluvíte na možných změnách.
  • Gravír a rytí – vybraný šperk je v pořádku, jen byste mu rádi dodali trochu osobitosti. Nebo poslali obdarované osobě láskyplný vzkaz. Využijte proto možnost nechat si doplnit klenoty gravírovanými nebo rytými nápisy, symboly, daty apod.

Věříme, že jsme vám osvětlili, co se skrývá za zakázkovou výrobou šperků, a že až příště nebude moci najít vytoužený klenot, nebude mít obavy nechat si ho vyrobit na míru.