Naučte dítě před létem základy plavání

Naučte dítě před létem základy plavání

23.5.2022 Vyp Od IN

Blíží se léto a s ním i tradiční letní radovánky v bazénu. Co je pro naše malé potomky neuvěřitelnou zábavou, bývá pro rodiče jeden velký stres. Uhlídat naše nejmenší v bazénu, navíc pokud je plný lidí, to je velká výzva. A co teprve, když máme těch malých uličníků v bazénu uhlídat víc? To je už doslova adrenalinový sport. Maminky často spoléhají na ochranné pomůcky. Stačí se však podívat na videa na YouTube a zjistíte, že ty rukávky nejsou tak bezpečné, jak jste si mysleli. Proto je více než důležité, aby se dítě naučilo co nejdříve plavat. Jak ho naučit základy?
Nejdůležitější u seznamování s vodou je bezpečnost a také to, abyste dítěti pobyt ve vodě neznechutili nějakým nepříjemným zážitkem.

Kurzy pro děti
Nejjednodušším způsobem, jak děti naučit plavat, jsou kurzy pro neplavce. V těchto kurzech se vaše dítě seznámí s vodou v bezpečném prostředí za účasti lektorky nebo lektora. Budete mít jistotu, že vše děláte správně.

I v kurzech byste však měli respektovat osobnost svého dítěte. Pokud víte, že nesnese ani mytí hlavy, neměli byste jej přes jeho odpor potápět pod hladinu.

Mám s tímto osobní zkušenost, kdy na mě lektorka řvala, že je to jen o mém strachu a že má dceru potopit pod vodu, ačkoliv řve. Jakožto nezkušená neprůbojná matka jsem nátlaku neodolala a dceru potápěla. A nic se nelepšilo. Dcera řvala, lektorka mi vyčítala, že ze mě cítí strach a je to tedy moje vina. Nakonec jsem z kurzu odešla a dcery blok z potápění jsme odstraňovali dalších 5 let.

Základy plavání zvládnete i sami
Neočekávejte od dítěte, že se od začátku bude učit správnou techniku. Naopak! Ze začátku bude ve vodě blbnout a hrát si. Tak to má být.

Jak jsem psala výše, respektujte osobnost vašeho dítěte. Pokud mu vadí voda na obličeji, musíte postupovat pomalu. Nejdříve ať se potopí jen trochu a dělá bublinky do vody. Teprve až se toto naučí, pokračujte dále a zkuste se s ním potopit.
Je možné, že se budete muset vrátit na začátek a opět foukat jen do vody. Vůbec to neberte jako své selhání a snažte se respektovat rytmus a potřeby vašeho dítěte.
Pro základy plavání je také důležité naučit dítě splývat na hladině. Učíte ho tím, jak voda nadnáší a celkově si zpevňuje tělo.
Dle schopností vašeho dítěte můžete zařadit třeba i skoky do vody, posílání dítěte pod vodou či prolézání skrz tunel.
Nejdůležitější je, aby ho pobyt ve vodě bavil a zejména se dítě musí naučit bezpečnosti ve vodě. Dbejte na to, aby dokázalo odlišit mělčinu od hloubky. Také dětem neustále opakujte, že bez vašeho vědomí nesmí do vody a ani k okraji bazénu.
A v neposlední řadě si zapamatujte, že odpovědnost o vaše dítě je jen na vás. Většina nehod se totiž stává za účasti více dospělých, kdy si všichni myslí, že hlídá ten druhý.

 

Autor: Soňa J.