Jak vybrat vhodný polštář?

Jak vybrat vhodný polštář?

17.5.2022 Vyp Od IN

Máte někdy ráno pocit, jako byste se ani nevyspali? Trpíte na bolesti zad či hlavy a nemůžete odhalit příčinu? Tak pozor! Příčinou může být špatně zvolený polštář. A není se čemu divit! Nabídka je obrovská. Máte klasické či anatomické. Když už konečně zvolíte druh, zeptá se vás prodavač na výplň. Jak se rozhodnout, abyste si vybrali ten nejvhodnější pro vás? Možná vám pomůže náš malý průvodce.

Polštář je velmi důležitá součást postele. Pomáhá držet hlavu ve správné pozici a tím předchází mnoha neduhům. Výběru správného polštáře tedy věnujte zvýšenou pozornost.

 

Co má splňovat správný polštář?

Pojďme si nejdříve krátce shrnout, jak by měl takový správný polštář vypadat.

Nejhlavnějším účelem je správná podpora páteře v přirozené pozici. Abyste tohoto docílili, musíte si stanovit vaší dominantní pozici ve které spíte.

Spíte převážně na boku? Nebo raději na zádech? Někteří z nás naopak většinu noci stráví na břiše. A právě od těchto poloh se pak odrazíme, když chceme zvolit správný polštář.

Pokud jste alergici, je nutné volit hypoalergenní materiály, které jsou odolné vůči roztočům. Následná péče o lůžkoviny by pak ve vašem případně měla být o to důslednější.

No a v neposlední řadě by vám polštář měl být pohodlný. I ten nejlepší polštář vám bude k ničemu, když se na něm nebude cítit dobře.

 

Druhy polštářů

Polštáře můžeme dělit dle několika kritérií – tvaru, výšky a materiálu. U každého kritéria je rozhodující jedna základní věc, kterou jsme již zmiňovali – jak trávíte noc.

Vyšší polštář volí ti, kdo spí raději na boku a mají tvrdou matraci. Také je vhodný pro osoby se širšími rameny. Naopak pokud máte měkkou matraci či většinou noci trávíte na zádech či na břiše, je pro vás vhodnější polštář nízký.

Tak jsme začali tím nejlehčím a vrhneme se na to nejtěžší. Materiál polštáře! No tak tady se teprve pořádně zapotíte

Jedním ze známých a kvalitních materiálů j tzv. paměťová (líná) pěna. Ta se dokáže přizpůsobit tvaru našeho těla a snižuje tak potřebu těla měnit polohy. Napomáhá tím ke kvalitnímu spánku

Gelové polštáře mají ortopedické vlastnosti a jsou vyrobeny z paměťové pěny v kombinaci s gelovými segmenty. Ty jsou umístěny v oblasti krční páteře a pomáhají rozkládat tlak tak, aby zajistily klidnější spánek. Jejich nespornou výhodou je regulace teploty

Dalším druhem polštářů jsou plněné různými dutými vlákny. Ty se liší dle výrobce a mají různé vlastnosti. Rozepsání jednotlivých typů by dalo na vlastní článek, proto vás jen odkážeme na to, abyste si vždy přečetli vlastnosti daného materiálu a opět zvolili dle preferencí.

Jak jsme již zmínili, je výběr polštáře velmi důležitý a neměli byste jej podcenit. Kromě zamezen bolestí zad či hlavy má vhodně zvolený polštář i kosmetický efekt. Chráníte svůj obličej před otoky očí. Nezapomeňte také povlečení jednou týdně vyměnit, abyste zamezili ucpávání pórů.

 

Šťastnou ruku při výběru přeje Soňa J.