Dáš si skleničku, maminko?

Dáš si skleničku, maminko?

13.6.2022 Vyp Od IN

Každý den je stejný – někdy horší, někdy úplně nejhorší. Už vás to nebaví – stále ty samé stereotypní scénáře. Vstát, obléct, oběd, hřiště, večeře, koupání, uspávání a ráno? Opět od začátku. Cítíte to také tak? Tak pozor, možná jste už vyhořelá a hrozí vám, že přestanete zvládat tu jednu skleničku večer na uklidnění.

Syndrom vyhoření
Tento syndrom označuje situaci, kdy už nás nebaví to, co nám dříve přinášelo radost. Když nastupujeme do práce, jsme většinou plni očekávání. Postupně nám dochází, že o naše inovativní názory nikdo nemá zájem a zapadneme do běžného stereotypního koloběhu. Najednou už se nám do práce nechce, cítíme se stále vyčerpání, máme pocit beznaděje a smutku. Prostě jsme tzv. vyhořeli.

A to samé se může stát i na rodičovské dovolené. Nadšená budoucí maminka se těší na chvíle strávené se svým miminkem. Pokud ale nemá dostatečnou podporu své rodiny a upřednostní potřeby všech ostatních před svými, může brzy vyhořet. A tak se dostaví beznaděj, smutek, deprese… A jediné, na co se celý den těší, je večerní sklenička vína.

Když maminka chlastá
Večerní sklenička vína už přestane stačit, a tak si maminka občas nalije i přes den. A stále si myslí, že je to ok. Doma je uklizeno, uvařen, o dítě postaráno, tak kde je problém? Otázka by spíše měla znít, kdy už je to problém.

Jak zjistíte, že máte problém s alkoholem? Pociťujete neodolatelnou touhu se napít? Zvyšuje se u vás tolerance, takže 1 sklenička už nestačí? Zanedbáváte jiné zájmy a pokračujete v pití i přes negativní důsledky?

Nejdůležitější je si problém uvědomit a co nejdříve jej začít řešit. V počátečním stádiu si totiž vystačíme jen s ambulantní psychoterapií. Je důležité si uvědomit, že se nejedná o vaše selhání, a tedy se za vyhledání pomoci nemusíte stydět. Stále si opakujte, že to děláte zejména pro vaše děti, kterým chcete dopřát hezké dětství.

Jo a věděla jste, že syndrom vyhoření a sním spojený alkoholismus postihují zejména ty aktivní, slušné a pečlivé matky?

Prevence proti vyhoření
Vzhledem k tomu, že alkoholismus na mateřské souvisí s vyhořením, tak je třeba vyhoření předejít. To se lehce řekne, že?

Nezapomínejte, že stále máte právo na své vlastní zájmy, přátele a život. Nejste špatná matka, když si zajdete na skleničku s přáteli, do divadla, do kina. Naopak, děláte to pro sebe, abyste byla zase skvělá máma.

Musíte se naučit říkat „ne“.

Nejste robot a není vaší povinností být ve všem dokonalá, tak na to myslete, až budete příště řešit, že jste nestihla uklidit.

 

Autor: Soňa J.