Tipy na dětská prostěradla

Tipy na dětská prostěradla

24.10.2022 Vyp Od IN

Kvalita našeho spánku se odvíjí nejen od místa, kde stojí postel, ale i od postele samotné a její matrace, roštu a povlečení. Ani to není všechno, zásadní je i výběr toho nejlepšího dětského prostěradla. Jak na něj?

Prostěradlo by mělo být na každé matraci

Matrace je v těsném kontaktu s naší pokožkou, její pořízení není zrovna nejlevnější. Když už do ní investujeme, tak očekáváme, že nám nějakou dobu vydrží. Když si lehneme přímo na ni a budeme se převalovat a potit, životnosti matrace to ani trochu neprospívá. Mnohem lepší je, když mezi naším tělem a matrací bude ještě jedna vrstva, a to právě prostěradlo.

Proč je prostěradlo tak důležité?

Prostěradlo má vliv na kvalitu našeho spánku, prodlužuje životnost matrace, je i pěkným doplňkem každé ložnice. Aby bylo i funkčním doplňkem, musíme si ho dobře vybrat. Na trhu je celá řada prostěradel, liší se typem, materiálem, barvou i vzorem. Které je jako stvořené pro vás?

Jak vybrat to nejlepší prostěradlo?

Když kupujete postel, vybíráte bytelnou postel, která vám bude dlouho sloužit. Když vybíráte matraci, chcete nějakou kvalitní, ze které vás nebudou bolet záda a dobře se na ní vyspíte. Ale prostěradlo? Jeho výběru mnozí z nás moc pozornosti nevěnují, a to je velká chyba. Nekvalitní prostěradlo není cestou k posilujícímu spánku, navíc se brzy poškodí.

Zdroj: fotobanka

Tip číslo jedna: Dobře si vyberte materiál

Při výběru prostěradel hraje velkou roli, právě od něj se totiž odvíjí vlastnosti prostěradla. Bude od těla odvádět vlhkost? Bude hřát, nebo naopak chladit? Nebudete se na něm potit? A jak náročná je péče o takové prostěradlo? Je vhodné i pro děti? Na všechny tyto otázky vám dá odpověď materiál. Z čeho můžete vybírat?

  • Klasické bavlněné prostěradlo v podobě plachty má doma určitě každý z nás. Bavlna je přírodní materiál, snese i vyšší teploty praní, udrží si dlouho svou barvu. Je hypoalergenní, dobře saje pot, v létě chladí, v zimě hřeje. Mačká se, takže je třeba ho žehlit.
  • Bavlněné prostěradlo může být i napínací, po celém obvodu má všitou gumu, takže bezvadně drží na matraci. I napínací bavlněné prostěradlo si zachovalo všechny výše zmíněné vlastnosti, jen se nemusí žehlit.
  • Jersey prostěradlo se vyrábí z úpletu, jeho základem je bavlna s elastickými vlákny. Takové prostěradlo se nežehlí, shodí se k celoročnímu použití a je dokonale pružné.
  • Froté prostěradlo patří stejně jako to bavlněné mezi oblíbená prostěradla, oceníte ho vy i děti během chladných nocí. Mí nízké a husté smyčky, díky kterým jeho povrch na dotek připomíná mech.
Tip číslo dva: Pozor na gramáž

Při výběru prostěradla hraje roli i gramáž, kterou udává hustota tkaní, jemnost a pevnost příze. Čím je gramáž vyšší, tím lépe, prostěradlo vám déle vydrží a bude se na něm i lépe spát.

Tip číslo tři: Jaké rozměry?

Rozměry prostěradel vybírejte s ohledem na matraci, její délku a výšku. Mezi základní rozměry prostěradel patří 60×120 cm a 70×140 cm pro prostěradla do dětské postýlky, 90×200 cm pro jednolůžko a 180×200 cm pro dvoulůžko.