Stavební spoření je populární forma spoření a investice do bydlení

Stavební spoření je populární forma spoření a investice do bydlení

25.1.2021 1 Od IN

Stavební spoření je investice, ale hlavně financování bydlení

Slýcháte v poslední době časté informace o tom, že stavební spoření již nemá tolik výhod jako dříve, a že je tedy otázkou, zda se ještě vyplatí?

Je pravda, že původní velmi výhodné podmínky stavebního spoření jsou již minulostí, ale i za nových podmínek se jedná o velmi výhodný a stálý produkt, který můžete využít i k jiným účelům, než na pořízení vlastního bydlení.

Stát na tuto formu spoření stále přispívá a i přes nedávné snížení je toto zvýhodnění výnosné. Ani míra zhodnocení našetřených prostředků není zanedbatelná, výnosnější spoření se na trhu financí těžko hledá.

[reklama id=“13974″]

Proč vlastně stavební spoření vzniklo?

Stavební spoření vzniklo jako podpora státu pro financování bytových potřeb, především tedy na koupi bytu či domu nebo jejich rekonstrukci. Stát tak podpořil ty, kteří si na vlastní bydlení chtějí našetřit. Hodláte – li využit stavebního spoření jako úvěru, je jasné, že se jedná o velice výhodný produkt i přes to, že se státní podpora snížila.

Mnoho lidí využívá stavební spoření jako způsob výhodné investice. I to se stále vyplatí, nabízený úrok a státní podpora rozhodně nejsou malé. Navíc je tento způsob spoření takřka bez rizika.

Zvolte si správnou cílovou částku

Cílová částka se skládá z vkladů a státní podpory a úroků ze státní podpory, vkladů a úvěru. Předpokládáte-li, že si ze stavebního spoření budete brát úvěr, stanovte si cílovou částku podle potřeb. Pokud však chcete využít stavební spoření pouze jako zhodnocení vašich peněz, stačí nastavit cílovou částku do 150 000. Při vyšších částkách se pak platí i vyšší poplatky.

I když je stavební spoření jako investice výhodné, je potřeba počítat s tím, že prostředky zde uložené jsou vázány na dobu šesti let. Předčasné ukončení je možné, ale rozhodně se nevyplatí.

Ukončení smlouvy stavebního spoření

Stavební spoření lze ukončit i předčasně. V takovém případě však přijdete o státní podporu. Úroky ze státní podpory vám sice zůstanou, ale ztráta může být v takovém případě dost vysoká. Za předčasné ukončení se platí poplatek 0,5 % z cílové částky. Navíc peníze dostanete až po uplynutí výpovědní lhůty, tj. za tři měsíce.

Zvažte proto, zda pro situaci není jiné řešení a nechte stavební spoření doběhnout.
Po uplynutí šesti let můžete své peníze získat se všemi výhodami a bez sankcí, nebo při splnění podmínek stavební spořitelny můžete čerpat úvěr již po dvou letech spoření a při naspoření % cílové částky.

Stavební spoření je tedy produkt, který se vám jistě vyplatí.