Porovnání financování nových i starších osobních automobilů

Porovnání financování nových i starších osobních automobilů

13.12.2020 2 Od IN

Také už vám někdy v hlavě běžela myšlenka, že si koupíte nové vozidlo, ale váš bankovní účet byl razantně proti?

Většina finančních poradců vám řekne, že byste si měli kupovat pouze předměty, které můžete pokrývat vlastními zdroji, máte tak jistotu, že si nemusíte půjčovat z cizích zdrojů a nezadlužíte se. Pokud si nemůžete dovolit nové vozidlo, poté se poohlédněte po ojetém vozidle.

Jak financovat nákup nového, staršího vozidla?

Jestliže si budete chtít koupit nové, nebo starší vozidlo, máte několik možností, jak ho financovat. Mezi nejzákladnější a nejbezpečnější patří vlastní zdroje, jedná se o peníze, které máte našetřené. Další variantou bývá úvěr (bankovní a nebankovní), a v neposlední řadě také leasing.

Úvěr na vozidlo

Úvěry se sjednávají v bankovních nebo nebankovních společnostech, kde si půjčíte určitou částku, kterou potřebujete, podepíšete s bankéřem smlouvu, a každý měsíc budete splácet předem sjednanou částku.

Mezi největší přednosti úvěru je skutečnost, že vozidlo je od začátku ve vašem osobním vlastnictví, na druhou stranu bývá mnohem složitější si úvěr sjednat. Při půjčování peněz budete muset uvést nejen svůj současný příjem, ale také dokládat výdaje, které máte, aby společnosti mohly posoudit, zda jste vhodný kandidát na úvěr nebo ne, do poslední chvíle tak nemáte jistotu, zda vám banky peníze půjčí, případně jestli vám půjčí částku, kterou požadujete.

Leasing na vozidlo

Leasing se sjednává pouze u leasingových společností, není možné si ho vzít v bance. Leasing bývá většinou až tou poslední variantou financování vozidla, většinou když vám zamítnou úvěr. Máte-li podle inzerátu vybrané vozidlo, sjednáte si schůzku a na vozidlo se přijedete podívat. Je-li vše zcela podle vašich požadavků, můžete začít domlouvat sjednání leasingu.

Co je vlastně leasing?

Leasing je forma pronájmu, je důležité si uvědomit jeden základní fakt, proč bývá leasing až poslední variantou, nad kterou každý přemýšlí. Vozidlo je po celou dobu leasingu majetkem leasingové společnosti, i přesto máte po určitém čase k dispozici nabídku, abyste si vozidlo od společnosti odkoupili.

Podobně jako všechny věci na světě, i leasing má své kladné i záporné stránky. Mezi největší přednosti leasingu patří jeho snadná dostupnost, která je vhodná pro širokou veřejnost, nemáte-li štěstí na úvěr, na leasing dosáhnete snadno, jestliže totiž nebudete leasing splácet, přijdete o auto, které není vaším majetkem.

Mezi další přednosti leasingu jsou vedlejší výdaje, nemusíte si dávat stranou peníze, které by byly určené pro placení povinného ručení nebo pravidelný servis, všechny tyto poplatky jsou součástí měsíčních splátek, které jsou předem dohodnuté před podepsáním smlouvy, jejich výše se odvíjí od druhu vozidla a jeho stáří.

Mezi největší nevýhody patří fakt, že vůz není váš, pokud tedy od začátku nemáte v plánu vozidlo odkoupit, dáváte tak peníze do něčeho, co není vaše, stejná skutečnost jako placení nájmu za dům. I když nejste vlastníkem vozidla, máte závazky při dopravní nehodě, kterou zaviníte vy, dochází tak k automatickému navýšeního povinného ručení, čímž se zvedá i výše měsíčních splátek.

Je vhodnější úvěr nebo leasing?

Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď, neboť záleží také na vozidle, které si kupujete a jaká je jeho pořizovací cena.

Operativní leasing bývá častá forma financování osobních vozidel pro právnické osoby, mají větší šanci vozidlo získat, obzvláště pokud jich potřebují více. Fyzické osoby prioritně volí úvěry, mají tak jistotu, že jsou vozidlo v jejich vlastnictví a neplatí měsíčně peníze zbytečně. Na druhou stranu bankovní úvěry jsou doprovázeny poměrně vysokými úroky, proto se stává, že i fyzické osoby volí formu leasingu.