Nezblázněte se ze svatého Valentýna

Nezblázněte se ze svatého Valentýna

28.11.2020 1 Od IN

Oslavy svátku zamilovaných mají svůj původ v legendě o knězi Valentýnovi

Ten i přes zákaz římského císaře Claudia II. tajně oddával vojáky a jejich dívky. Knězovo počínání však bylo odhaleno a 14. února byl Valentýn popraven. Proto se v anglosaských zemích vždy 14. 2 oslavovalo Valentýnovo mučednictví a tento den byl vyhlášen za den oslav lásky mezi partnery.

Valentýnský svátek k nám pronikl hlavně z komerčních důvodů

On je ten Valentýn opředen spousty NEJ, jen je politováníhodné, že namísto „prostého“ miluji tě, se snažíme svou lásku k partnerovi vyvážit penězi.  Výlohy obchodů jsou už od ledna vyzdobeny srdíčky, e-shopy nabízí výhodné pobyty, restaurace se předhánějí s nabídkou romantické večeře. Tedy spíš to tak bylo.

Svatý Valentýn a covidové omezení

Omezení, restrikce, zavřené restaurace, nefungující hotely, covid vše změnil. Jak se s tím vyrovná zamilovaná dvojice? Tak jak je nejlepší. Drobný dárek může být, ale objetí a pusa se slovy „mám Tě rád/a“ vás nic nestojí.

Nezblázněte se ze svatého Valentýna

Co je však jistě zbytečné, je ten stres, který kvůli něho prožíváme. Někteří se dokonce potýkají se silnými depresemi, ať už kvůli toho, že jsou v tento den sami, že nedostali očekávaný dar, či nabídku k sňatku.

Z psychologického hlediska se spousta párů v tento den pohádá, ba dokonce rozejde. A to jen kvůli malichernostem.  Fungující vztah totiž nemůžeme založit na zažitých a převzatých zvycích. Vztah je o komunikaci, naslouchání a značné míře kompromisů. Lásku partnerovi nemáte vyznávat prostřednictvím dárků a pouze v jeden k tomu určený den.
Pokud však prožíváte partnerskou krizi, trpíte depresemi či jinými problémy, vyhledejte psychologa. Jen odborník z oblasti partnerských vztahů vám dokáže pomoci vyřešit potíže v rámci vašeho vztahu.