Opět krásný úsměv díky zubní korunce

Opět krásný úsměv díky zubní korunce

18.3.2024 Vyp Od IN

Přišli jste z nějakého důvodu o větší část zubu a trápí vás, že se nemůžete usmívat jako dřív? Dáváte si pozor, aby při úsměvu nebyla vidět mezera mezi zuby? Nezoufejte, zubní korunka vše napraví.

Zubní korunka jako řešení, když plomba nestačí

Naše zuby si zaslouží tu nejlepší možnou péči, přece jenom jsou prostředkem, díky kterému rozžvýkáme potravu, a nejen že se najíme, ale také si jídlo můžeme vychutnat. Když se o ně budeme starat nedostatečně, nebo budeme konzumovat potraviny, které zubům nedělají dobře, začnou nás bolet, může se objevit kaz. Ten je třeba ošetřit, často dojde i na plombu do zubu. Co když ale je pozdě a plomba už není řešením? Pak nastupují zubní korunky a částečné korunkové náhrady označované jako faseta, overlay a inlay.

Jak korunka vypadá?

Zubní plomba nahradí v případě poškození jen část zubní tkáně, když ale chybí velká část zuboviny, už se nedá použít. V takovou chvíli je na řadě použití korunky, která sice nenahradí celý zub, ale jeho viditelnou část, kterou označujeme jako korunka. Nasazuje se na obroušený zub, aby bylo možné ji použít, musí zůstat zachovány alespoň zubní kořeny. Korunka pak je přesně tím, co uvidí okolí, když se usmějeme, co nám umožní žvýkat.

Víte, že korunka se používá nejen v případě, že není možné zub rekonstruovat výplní, ale i jako součást fixního můstku, který chybějící zub nahradí? Pokud zub má ošetřené kořenové kanálky, pal dokonce sníží riziko prasknutí kořene.

Zdroj: foto

Jaké jsou funkce korunky?

  • Dobře vyrobenou korunku nerozeznáte od skutečného zubu, plní tedy estetickou funkci.
  • Korunka se vyrábí vám na míru, takže zubu vrátí jeho původní tvar.
  • Korunka vypadá trochu jako dutá čepička, která se na zub nasadí a pokryje ho ze všech stran. Tím zvýší jeho odolnost a posílí strukturu
Typy zubních korunek podle materiálu

Korunky nahradí chybějící část zubu nebo zub s ošetřeným kořenovým systémem zpevní. Na trhu existuje několik typů, s ohledem na použitý materiál se dělí na:

  • Metalokeramické korunky vyrobené z kovu a keramiky. Kov tvoří první vrstvu, která naléhá přímo na zbytek zubu, druhou vrstvou pak je keramika, která se postará o to, aby korunka vypadala co nejvíc přirozeně.
  • Celokeramické korunky, které jsou, jak už název napovídá, celé z keramiky.

Víte, že keramika korunky se vybírá podle barvy vašich okolních zubů tak, aby výsledek byl co nejpřirozenější?