Proč vyměnit ledničku?

Proč vyměnit ledničku?

26.3.2024 Vyp Od IN

Lednička je jedním ze spotřebičů, které má doma snad každý. Život si bez ní už nedovedeme představit, ukládáme do ní potraviny, které by se jinak brzy zkazily.Když si ji vybíráme, snažíme se ji sladit s ostatním vybavením kuchyně nebo její velikost přizpůsobit počtu členů v domácnosti, doufáme, že nám bude dlouho a dobře sloužit. O její výměně nepřemýšlíme, přesto nastane čas, kdy nám nic jiného nezbyde. Jak ho poznat?

Lednička může zlobit i spotřebovat hodně energie

Důvodů pro výměnu ledničky může být hned několik, některé ale nejsou tak závažné, abychom hned přistupovali k výměně. Možná stačí jen drobná oprava a lednička zase bude fungovat jako dřív, když ale už má za sebou ta nejlepší léta, není nad čím přemýšlet. Technologie se mění a vyvíjí, mění se spotřeba spotřebičů. Zatímco ještě před pár lety šlo o ten nejúspornější, dnes může patřit mezi největší žrouty energie.

Podívejte se na energetický štítek

Energetický štítek je přesně tím místem, na kterém zjistíte, kolik lednička spotřebuje energie. Porovnejte uvedenou spotřebu s dnešními chladničkami. Pokud je výrazně vyšší, zvažte, zda není na čase pořídit si novou, úspornější. Sice do ní budete muset investovat, ale zase ušetříte na vyúčtování energií.

Má za sebou už několik oprav?

Objevují se u vaší ledničky pořád nějaké závady, které musí řešit opravář? A vyplatí se vám ty opravy? Nezaplatily by vám náklady na ně novou ledničku? Ideální životnost ledničky je kolem 10 let, pokud tuto hranici vaše lednička atakuje, pořiďte si raději novou.

Zdroj: fotobanka

Když je lednička hlučnější než dřív

Když jste si ledničku přivezli domů, předla tiše jako kočka, postupem času ale začala bzučet a hlučet. Někdy stačí ledničku vyrovnat, nebo podepřít do stabilní polohy, a hučení zmizí, když to ale nepomáhá, nejspíš je čas ji vyměnit.

Potraviny nejsou tak chladné, jak by měly

Proč si chladničku pořizujeme? Ukládáme do ní čerstvé potraviny, které je třeba skladovat v chladu, jinak podlehnou rychlé zkáze. Když ale lednička chlad neudrží, něco je špatně. Buď nedoléhají dvířka a je třeba je pořádně zavírat, nebo už lednička nedokáže udržet potřebnou teplotu a je čas pořídit si novou.

Motor se může začít přehřívat

Zdá se vám, že je zadní část ledničky příliš teplá? Nachází se v ní motor, takže je jasné, že tato část bude teplejší než boky ledničky nebo její dveře, na druhou stranu se motor může časem začít přehřívat. Když k tomu dojde, máte dvě možnosti. Buď motor vyměníte (což je nákladné), nebo si koupíte novou ledničku.