Operativní leasing i pro soukromé osoby? Jde to?

Operativní leasing i pro soukromé osoby? Jde to?

29.10.2021 Vyp Od IN

Nadešel čas pořídit si nové auto, ale nemáte na něj dostatečně našetřeno? Přemýšlíte, zda si ho pořídit na leasing, nebo dát přednost spotřebitelskému úvěru? Nebo váháte, protože nechcete řešit věci kolem jeho provozu a různou administrativu? Možná pro vás máme řešení! Slyšeli jste už o operativním leasingu?

Když se řekne leasing

Jedním ze způsobů, jak si pořídit nový vůz i bez toho, abyste na něj celou částku našetřili, je leasing. Známe dva druhy, klasický (finanční) leasing a operativní leasing.

Známější a rozšířenější mezi lidmi je finanční leasing, kterým rozumíme dohodu dvou smluvních stran, která zavazuje nájemce zaplatit pronajímateli určitou částku za to, že smí předmět smlouvy užívat. Je běžně aplikován zejména na vozidla a nemovitosti, my se zaměříme na leasing na vozidla.

V čem se liší klasický a operativní leasing?

V obou případech jde vlastně o pronájem vozidla. To je majetkem leasingové společnosti, které pravidelně hradíte měsíční splátku. V případě klasického leasingu se ale uhrazením poslední splátky stanete majitelem vozidla se vším všudy. Pokud během trvání smlouvy dojde k poškození vozidla, půjdou veškeré škody za vámi.

Když si ale pořídíte auto na operativní leasing, jste smíření s tím, že auto s největší pravděpodobností nebude vaše. Na konci smluvního období ho totiž vrátíte leasingové společnosti. Ta vám ale může nabídnout možnost odkoupení vozidla. Je jen na vás, zda na nabídku kývnete.

Víte, že operativní leasing byl ještě docela nedávno doménou podnikatelů? Doba se ale mění, dneska je operativní leasing dostupný všem.

 

Proč zvolit právě operativní leasing?

Operativní leasing má ve srovnání s klasickým leasingem hned několik výhod, najdou se ale i nevýhody.

  • Při sjednání operativního leasingu nemusíte skládat žádnou kauci ani akontaci.
  • Doba, na kterou si vozidlo od leasingové společnosti pronajmete je kratší než u klasického leasingu.
  • Splátky bývají nižší, nerozpočítává se do nich totiž celá pořizovací částka vozidla. Díky tomu si můžete na operák pořídit i vozidlo, které byste si jinak pořídit nemohli.
  • Po dobu trvání smlouvy máte vozidlo k dispozici jako kdyby bylo skutečně vaše.
  • Neřešíte pojištění ani servis. Obojí je součástí smlouvy.
  • Případné pojistné události si řeší leasingová společnost.
  • Na konci smluvního období vozidlo vrátíte leasingové společnosti a můžete si stejným způsobem pořídit novější a modernější vůz.
  • Vůz nikdy nebude váš, leda byste ho odkoupili.
  • Musíte si hlídat roční nájezd kilometrů, který je uvedený ve smlouvě a odvíjí se od něj i výše splátky. Když ho překročíte o víc než 5000 km, budete muset rozdíl doplatit. Když kilometry nevyčerpáte, leasingová společnost vám až do určité výše rozdíl vyplatí. ¨

Víte, že nájezdy za každý rok se sčítají, takže nevadí, když jeden rok najedete víc a další rok zase míň a tím to srovnáte?