Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

31.10.2021 Vyp Od IN

Zdá se vám, že platíte za elektřinu víc, než musíte? Nebo patříte mezi ty, kteří o svého dodavatele energie přišli a teď tápete v tom, jak vybrat nového? Právě vám jsou určeny následující řádky, na kterých vás celým procesem provedeme krok za krokem a poradíme vám, jak ušetřit nějakou tu korunu.

Bez energie se neobejdeme

Cena elektřiny se v posledních týdnech zvyšuje, a i když se s ní snažíme šetřit, prostě se bez ní neobjedeme. Mnozí z nás tak začínají přemýšlet o tom, zda by přechodem k jinému dodavateli náhodou neušetřili. Jiní jsou zase v situaci, že si nového dodavatele prostě vybrat musí. Jenže jak na to? Na co se zaměřit, abyste vybrali správně?

Dodavatele nevybírejte jen podle ceny za elektřinu

Dodavatelů energie je na trhu hned několik, najdeme mezi nimi jak velké, tak menší hráče. Jejich nabídky se v mnohém liší, nejde ale jen o cenu. Právě podle ní většina z nás dodavatele energie vybírá, neděláme ale chybu? Nezáleží náhodou i na dalších parametrech? Záleží! Kromě ceny si pohlídejte i další poplatky.

Cena je důležitým, ale ne jediným parametrem

Na ceně samozřejmě záleží, lhali bychom, kdybychom tvrdili opak. Na druhou stranu by neměla být jediným kritériem výběru. To byste se pak taky mohli dočkat nepříjemného překvapení.

Víte, že cena elektřiny se skládá z několika položek? 50 % tvoří státem regulovaná položka, která zůstává pořád stejná, o zbylých 50 % se ale dělí cena silové elektřiny a měsíční plat. Právě ty můžete ovlivnit tím, jakého dodavatele si vyberete. Je to totiž právě dodavatel, kdo jejich výši určuje.

Pozor na to, co se ukrývá mezi poplatky

Někteří dodavatelé si žádné další poplatky neúčtují, jiní ale ano. Setkat se můžete jak s aktivačním nebo administrativním poplatkem, tak poplatkem za každou zaslanou fakturu.

Zdroj: Fotobanka

Dobře si pročtěte smlouvu!

Ještě než se rozhodnete podepsat smlouvu o změně dodavatele energií, pořádně si ji pročtěte. Existují totiž dva druhy smluv, každá z nich má své pro a proti.

Smlouvu na dobu neurčitou můžete bez sankcí kdykoliv během roku vypovědět a přejít k novému dodavateli. Většinou se můžete těšit na výhodnější cenu, na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že dodavatel může cenu libovolně měnit.

Smlouvu na dobu určitou uzavíráte na určité období, nejčastěji jeden, dva nebo tři roky, po tuto dobu ji nemůžete jen tak vypovědět, jinak budete muset uhradit sankci za předčasné ukončení smlouvy. V tomto případě máte po dobu smluvního období pevně stanovenou cenu, ta ale bývá často vyšší než ta u smlouvy na dobu neurčitou.

Porovnejte si nabídky jednotlivých poskytovatelů energií

Poskytovatelů elektřiny je na trhu hned několik, tak proč si nevybrat toho nejlepšího? Nemusíte ani nikam chodit, porovnání nabídek zvládnete pěkně z klidu domova, online. A proč to udělat?

Díky porovnání můžete nejen ušetřit nějakou tu korunu, ale objevíte i neveřejné nabídky, a navíc budete mít přehledný souhrn smluvních podmínek. Těšit se můžete i na pomoc s přechodem k novému dodavateli, díky čemuž si ušetříte tolik nenáviděné papírování.