Jak na pojištění domu?

Jak na pojištění domu?

27.10.2021 Vyp Od IN

Pořídili jste si svůj vysněný domeček, na který jste dlouho šetřili a čekali? Nadešel čas ho zařídit podle představ a snů? Kromě nábytku, bytového textilu a dalších věcí, které ho mají zkrášlit a zútulnit, mu do začátku pořiďte ještě něco. Pojištění pro strýčka příhodu.

Když se řekne pojištění majetku

Kdo by chtěl o svůj dlouho očekávaný domov bez náhrady přijít? Určitě nikdo. Ochraňte ho proti vandalům, vykradení, povodním, záplavám a dalším živlům díky pojištění majetku.

Víte, že pojištění majetku se dělí na pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti? Mnozí z nás si myslí, že jde o jednu a tu samou věc, ale to je OMYL.

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu nebo domu, což znamená nábytek, televizi, elektrospotřebiče, ceniny, klenoty, šperky, oblečení, knihy a další věci. Kromě toho mohou být pojištěny i stavební součásti (kuchyňská linka, plovoucí podlaha, obklady stěn atd.) a prostory mimo byt (půda či sklep).

Pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou

Do pojištění domácnosti se nevztahuje stavba jako taková, tedy stěny, střecha, stropy, okna, omítky, okapy atd., na to se vztahuje pojištění nemovitosti. Kromě toho sem mohou být zařazeny i vedlejší stavby (plot, kůlna, bazén, …).

Víte, že existuje jednoduchá pomůcka, která vám pomůže rozlišit, co patří do kterého pojištění? Představte si, že váš dům je hračka, se kterou můžete různě manipulovat. To, co se z domu vysype, když ho otočíte vzhůru nohama, patří do pojištění domácnosti. Zbytek do pojištění nemovitosti.

Proti čemu vás pojištění domu ochrání?

  • Pojištění se vztahuje na živelná rizika jako požár, výbuch, úder blesku, nadzvuková vlna, krupobití, pád stromu nebo stožáru, srážková voda apod.
  • Vodovodní rizika neboli situace, kdy dojde k poškození bytu v důsledku vytopení.
  • Loupež nebo vloupání
  • V pojištění nemovitosti může být zahrnuto i pojištění proti vandalismu, odcizení stavebních součástí, posprejování fasády, nebo škoda způsobená mrazem na vodovodním zařízení a topném systému.

Víte, že kromě výše uvedeného se můžete k pojištění majetku sjednat také pojištění odpovědnosti proti škodám z občanského života?

Zdroj: fotobanka

Jak si pojištění majetku sjednat?

Přesvědčili jsme vás a už přemýšlíte, jak si majetek pojistíte? Pak pro vás máme ještě dva tipy.

Pojištění majetku si můžete sjednat i online, bez toho, abyste někam chodili. Stačí vyplnit pár základních údajů o domě a hned se vám na jednom místě zobrazí nabídky jednotlivých pojišťoven. Když si některou z nich vyberete, smlouva vám přijde na e-mail a akceptujete ji zaplacením pojistného.

Druhý tip se vztahuje na nastavení pojistných limitů jako nejdůležitější součást pojištění. V případě pojištění domácnosti by pojistná částka měla odpovídat součtu cen všeho vybavení a věcí, které byste museli znovu pořizovat. U pojištění nemovitosti je třeba limit nastavit tak, aby odpovídal ceně, za kterou postavíte srovnatelný nový objekt, nebo ceně, za kterou byste ho v danou chvíli prodali.