Vybíráme podlahu. Vinyl nebo dřevo?

Vybíráme podlahu. Vinyl nebo dřevo?

26.10.2021 Vyp Od IN

Podlahových materiálů je na trhu celá řada. Mají své typické vlastnosti, pro které se každý hodí k trochu odlišnému nasazení. Nejčastější dotazy směřují na dřevo a vinyl, ačkoli se tyto materiály ani trochu nepodobají. Pojďme si tedy říci, kam se který hodí.

 

Dřevěné podlahy

Přírodní dřevěné podlahy jsou jedničkou v domácnostech a v interiérech, kde nám záleží na pohodlí, designu, atmosféře a solidnosti. Mikroklima v místnostech, které jsou vybavené skutečným dřevem je zdravé, s přiměřenou vzdušnou vlhkostí. Dřevěné podlahy jsou vhodné do domácností alergiků, dobře se udržují čísté a bezprašné. Jejich teplota je vždy v příjemné relaci s lidským tělem a kromě toho se hodí i pro pokládku na podlahové topení.

Jak vybrat a kam se hodí?

Dnes je všechno tak jednoduché! Moderní dřevěné podlahy se prodávají ve formě prken nebo parket a pokládají se jako plovoucí. Jsou lepené ze tří vrstev, a to proto, že se tak zabrání tvarovým nestálostem, které vykazuje neopracované surové dřevo. To absorbuje vzdušnou vlhkost a může se různě kroutit, následně vysycháním praskat atp. Třívrstvé dřevěné podlahy mají tuto vlastnost potlačenu na minimum, přitom zachovávají všechny dobré vlastnosti masivního dřeva. Mnoho různých druhů dřev, další selekce podle množství suků, dobarvování a různé povrchové úpravy (lakování nebo olejování) zajistí dostačující výběr pro jakýkoli typ interiéru. 

Dřevěné podlahy jsou nenahraditelné především v obývacích pokojích, v dětských pokojích a ložnicích. Pro mimořádné vlastnosti nemají alternativy v tanečních sálech a tělocvičnách. 

 

Zdroj foto: fotobanka

Co je vinyl a kde se dobře uplatní?

Vinyl je vžitý název pro PVC, syntetický polymer polyvinylchlorid. K němu se dále přidávají různé příměsi, kterými se dociluje například změkčení, elasticity, plasticity apod. Prodává se v rolích nebo dílcích, které se lepí k podkladu. Jeho design nic nelimituje, takže se můžete setkat doslova s jakoukoli barvou či vzorem, dokonce i s imitací dřeva. 

Vlastnosti vinylu a typická použití

Vinyl je odolný a dobře snáší povrchovou vlhkost, takže jeho typické využití je ve veřejných prostorách. Neobejde se bez něho žádná školní chodba, nemocniční interiéry ani společné prostory budov státních institucí. Protože není rozpustný ve vodě, v olejích ani v koncentrovaných anorganických kyselinách a zásadách, hodí se i na podlahy laboratoří

Co se týče použití v domácnostech, je PVC vhodné především do koupelen a předsíní.

Ne všechny vinylové podlahy mohou být použity k pokládce na podlahové topení. Vinyl špatně snáší velké výkyvy teplot. Například tam, kde se v zimě netopí a teplota tam sezonně kolísá o více než 20 °C, tam se vinyl opravdu neuplatní. Naproti tomu zajímavá je jiná jeho vlastnost, a to, že tlumí hluk.

 

Potřebujete poradit s výběrem dřevěné podlahy? Nechte si zaslat vzorek a poraďte se s odborníky!