Mix – Keto? Simly? Chci to?

Mix – Keto? Simly? Chci to?

16.7.2022 Vyp Od IN

Snad v žádné části běžného života nenalezneme tolik módních trendů, jako právě v hubnutí. Nejspíš proto, že hubnutí je součástí našich životů od nepaměti.

 

Zběsilé trendy

Některé trendy, kterým (povětšinou) ženy propadaly, byly opravdu neuvěřitelné. Možná, že zdravě usuzující člověk by se do hubnutí s tasemnicí nikdy nepustil. Řada dietářů ale vyzkoušela tukožroutskou polévku, která ale patří mezi obdobně šílené nápady, protože taková polévka postrádá jakoukoliv výživovou složku a vede jen k zahnání pocitu hladu, bez kvalitní životosprávy, takže důsledkem je tak maximálně ztráta svalové hmoty, nikoli tuků. Ona ani taková ovocná dieta, kdy člověk nekonzumuje nic než ovoce (v méně radiálních proudech tvoří ovoce 75 % jídelníčku), není zdraví prospěšná, protože ovoce postrádá důležité vitamíny, bílkoviny nebo tuky. A představa, že den zahájíme sklenicí olivového oleje, který nám dodá potřebné živiny a zároveň zažene chuť k jídlu? Děsivé!

 

Krabičky i šejkry

Po velkém boomu krabičkové diety, který ale v posledních měsících relativně opadá, přišel trend různých mixů. Populární je díky keto dietě právě ketomix pro nastartování hubnutí. Pro udržování fit kondice je určený tzv. Simplymix, produkt společnosti Opravdové hubnutí. Jedná se o vyváženou porci jídla, avšak v tekuté podobě. Zahrkáte, našejkujete a jedete. Rychlé, snadné, vyvážené.

Ale je to opravdu jídlo? Pokud někdo trpí zdravotními problémy a není schopen přijímat tuhou stravu, může to být cesta. Pokud se člověk ocitl v šíleném časovém presu a není schopen kvalitně jíst, může to být krátkodobá výpomoc, přeci jen je to lepší než hladovění.

Ale opravdu je pro nás vypití nápoje plnohodnotným obědem? Neměla by představa jídla vypadat trošku jinak? Jistě, jsou mezi námi lidé, kteří opravdu nežijí, aby jedli, jídlo je obtěžuje, zdržuje a nebaví. Pak to možná smysl má. Ale pokud si chceme v klidu (ano, klid!) sednout a najíst se, jídlo si trošku užít, pak takovéto mixy vcelku postrádají smysl.

 

Základ: Zdravý životní styl

Hubnutí nelze dlouhodobě zvládnout bez celkově zdravého životního stylu. A ten vyžaduje právě zmiňovaný klid. Sednout si a vypít kávu? Ani to přeci není proti zdravému životními stylu! Sednout si k obědu s přáteli a s rodinou? Proč ne!

Zdravé hubnutí, stejně jako zdravé udržování váhy, by mělo vycházet z vyváženého jídelníčku, stejně jako z vyváženého života. Ten, kdo se bude štvát a pít drinky, aby saturoval pokrmy, těžko zpomalí a bude žít kvalitněji.

Člověk nemusí denně vařit, nemusí ani utrácet za drahé diety. Mnohdy stačí, když zapojí zdravý rozum. A pokud má pocit, že to nezvládne sám, má k dispozici nutričního terapeuta. Ne výživového poradce, tedy profesi, kterou může dělat úplně každý. Ale vystudovaného odborníka, nutričního specialistu, který dohlédne, aby pacient, tedy ne dietář, ale pacient, nenadělal více škody než užitku.