Ketogenní dieta aneb Jaká jsou základní pravidla?

Ketogenní dieta aneb Jaká jsou základní pravidla?

1.8.2022 Vyp Od IN

Slýcháme o ní ze všech stran, vyskakuje na nás na webových stránkách, v televizní reklamě i v novinách. Reklamu můžeme vidět i na zastávkách. Řeč je o keto dietě, kterou si oblíbili nejen obyčejní lidé, ale i sportovci a známé osobnosti. V čem spočívá její kouzlo a jaká jsou její základní pravidla?

Keto dieta slibuje rychlý úbytek hmotnosti

Na keto dietu neboli proteinovou dietu nedají mnozí dopustit a není se čemu divit. Je založená na tom, že ve své stravě minimalizujete sacharidy a nahradíte je proteiny. Možná si teď říkáte, že když začnete přijímat menší množství sacharidů, tělo nebude mít dostatek energie. Nebojte se, tělo si s tím umí poradit.

Když mu dojdou sacharidy, začne hledat jiný zdroj energie, bez které se neobejde. Samozřejmě ho najde, jako zdroj energie mu poslouží ketolátky, které vzniknou z uloženého tuku. Vy díky tomu začnete hubnout a není třeba se ani hýbat.

  • Díky keto dietě zhubnete rychle.
  • Nemusíte se bát jojo efektu.
  • Bílkoviny vás zasytí, nebudete pociťovat tolik hlad.
  • Nutný není ani pohyb.

Jak funguje ketóza?

Keto dieta je založená na tom, že se tělo snížením sacharidů dostane do stavu tzv, ketózy, což je naprosto přirozený stav, který se dřív používal i l léčbě některých onemocnění. Jakmile omezíte sacharidy a začnete jíst proteinová jídla, tělo začne spalovat vlastní tuky a vy budete hubnout. Nemusíte se bát ani hladovění, které jistě znáte z jiných diet.

Zdroj: fotobanka

 

Jaká jsou základní pravidla keto diety?

Keto dieta má tři fáze, během kterých je přesně stanovené, co si můžete dopřát a čemu byste se měli obloukem vyhnout.

  • Během první fáze se dostanete do stavu ketózy a začnete hubnout. Jíst byste měli každé 3 hodiny. Za den sníte 5 proteinových jídel (např. KetoMix), až 500 g povolené zeleniny a 30 g semínek a ořechů. První fáze trvá jeden až osm týdnů podle toho, kolik chcete zhubnout.
  • Druhá fáze bezprostředně navazuje na tu první a opět si můžete dopřát až 500 g zeleniny a 30 g oříšků a semínek denně. Jíte už ale jen 3 proteinová jídla denně a 2 běžná nízkosacharidová jídla.
  • Třetí fáze už není hubnoucí, ale stabilizační nebo chcete-li udržovací. Během ní se vracíte k běžné, ale zdravé stravě. Tato fáze slouží k co možná největší minimalizaci rizika jojo efektu, pokračujete se 3 proteinovými jídly a 2 nízkosacharidovými. Víte, že během této fáze zužitkujete vše, co jste se během těch prvních dvou naučili? Pořád byste měli dostatečně pít, jíst proteinová jídla a vyhýbat se cukru, ale pomalu začnete zařazovat i zdravé přílohy a ovoce.

Víte, že i při keto dietě je důležité dodržovat pitný režim? Během hubnutí se totiž uvolňují škodlivé látky a toxiny, které je třeba dostat z těla pryč. Skvěle k tomu poslouží právě dostatečný příjem tekutin, který by měl být asi 2-3 litry denně.