Mami, já nechci číst

Mami, já nechci číst

28.3.2022 Vyp Od IN

Také tuhle větu slyšíte od vašeho prvňáčka, když za ním přijdete s knihou? Cítíte se jako v pasti. Vnímáte, že toho má prvňáček více než dost, ale zároveň vám třídní učitelka na schůzkách neustále zdůrazňuje, že děti musí doma hodně číst. Co teď?
Děti jsou jako houby, učí se strašně rychle a v podstatě všemu. Ale jen když ony samy chtějí. Když nechtějí, mohou se rodiče stavět na hlavu a nic nedokáží.

Motivace
To se lehce řekne a hůře provádí. Musíte vycházet ze znalosti svého prvňáčka a z toho, co ho nejvíce baví. Že vaše první kniha byla Honzíkova cesta a vy chcete, aby to samé četlo vaše dítě? No tak se těchto představ vzdejte. Pokud chcete dítě namotivovat ke čtení, musíte nechat výběr knih na něm.
Chce knihu, kterou byste mu vy nikdy nepůjčili? No možná v tom je ten problém. Nejlepším způsobem, jak dítě nenásilně dovést ke knize, je návštěva knihovny. Jděte s ním jako tichý průvodce s tím, že si knihu může vybrat samo.

Pokud vás dítě k výběru přizve, naveďte ho na čtení pro začínající čtenáře. Každá knihovna má regál s knihami z edice moje první čtení. Velmi vhodné je také obrázkové čtení, kde je text v některých částech nahrazován obrázky. Pro dítě jsou tyto obrázkové knihy lehčí v tom, že to není celistvý a pro něj dlouhý text.
Další motivací pak může být i televize. Pokud dítě chce vidět nějakou novou pohádku, tak mu řekněte, že nejdříve společně přečtete knihu. Pokud má o pohádku opravdu zájem, zkusí se přinutit.

Najděte správný čas
Že dítě nechce číst právě ve chvíli, kdy to chcete vy? No je to docela logické. Vám se také nechce dělat něco na povel zrovna, když někdo řekne. Domluvte se s dítětem, že můžete přijít s knihou až za chvíli. Nebo můžete zkusit čtení u večerního uspávání. Domluvte se, že pár vět nebo slov přečte dítě a zbytek pohádky vy.
Důležité je, abyste si na dítě udělali čas, když za vámi přijde. Jedině tak ho podpoříte a ukážete mu, že je pro vás důležité.

Příklady táhnou
Chcete po dítěti, aby sedělo každý den s knihou, protože to je to správné? Tak proč to nevidí u vás? Dítě musí vidět, že čtení je opravdu běžná součást života a že to přináší radost. Pokud doma slyší, že vás čtení nebaví, tak je velmi těžké jej přesvědčit, aby to dělalo.

Postačí i čtení pohádek na dobrou noc. Zdůrazňujte dítěti, že čtením se mu otevře nový svět a bude si vše moc přečíst samo. Nebude muset čekat na to, až vy budete mít čas.

 

Autor: Soňa J.