Dobře vybraný lustr povznese každou místnost o něco výš

Dobře vybraný lustr povznese každou místnost o něco výš

5.4.2022 Vyp Od IN

Začínáte zařizovat svůj vysněný domov? O nábytku máte poměrně jasno, ve výběru osvětlení ale tápete? Ještě nedávno jste si možná mysleli, že je úplně jedno, jaké světlo do místnosti vyberete, teď ale víte, že tak jednoduché to není. Tak jak vlastně vybrat ten pravý lustr?

Lustr dodá místnosti nadčasový nádech

Koho by napadlo, že i lustry se podílí na celkovém dojmu z místnosti? Vždyť visí u stropu a pohledy přitáhne spíš sedačka, nábytek, závěsy, bytový textil. Je to ale tak, správný výběr lustru dokáže místnost povznést o něco výš a naopak.

Víte, že pod pojmem lustr se už dávno neukrývá křišťálový nebo jinak zdobený lustr, který visí asi půl metru od stropu? Dnešní výběr je daleko širší, a to nejen do designu, ale i provedení. Mohou být jednoduché i sofistikované, rustikální, moderní, designové i křišťálové.

Na co se zaměřit, když vybíráte lustr?

Vybrat ten pravý lustr se může zdát jako oříšek. Vaše představy o tom, že si koupíte ten první, který vás zaujme vzaly za své, není ale třeba se hroutit. Ono to nebude tak složité.

Krok první: Do jaké místnosti lustr vybíráte?

Než se vůbec ponoříte do světa osvětlení, udělejte si jasno v tom, do jaké místnosti ho vůbec vybíráte. Jiné si totiž pořídíte do kuchyně, jiné do obýváku a jiné zase do ložnice nebo třeba chodby. Každá místnost má jiné požadavky na osvětlení, nezapomínejte na to.

Krok druhý: Jaké materiály a barvy v místnosti převažují?

Když už máte jasno o místnosti, podívejte se na ní a zjistěte, jaké barvy a materiály v ní převažují. Lustr i jiná svítidla totiž musí celkově ladit s interiérem. Do místnosti, kde převládají přírodní materiály si určitě nepořídíte extravagantní lustr a naopak.

Zdroj: fotobanka

Krok třetí: Z čeho můžete vybírat?

Nabídka lustrů je na trhu opravdu široká, na své si přijde každý. Limituje ho jen jeho vkus a rozpočet. Z čeho můžete vybírat?

  • Moderní lustry s jednoduchými liniemi, které si získají srdce každého, kdo se na ně podívá.
  • Křišťálové lustry, které oživí každou místnost.
  • Tvarované designové lustry, které vyjádří vaše estetické cítění.
  • Rustikální lustry, u kterých hraje prim důraz na přírodní materiály.
  • Starožitné lustry, které jsou vzpomínkou na různé epochy našich dějin.
  • Extravagantní florentské lustry
  • Lustry se stínidly, pro které jsou charakteristické textilní nebo skleněná stínidla.

Krok čtvrtý: Na velikosti záleží

Jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru lustru je jeho velikost, která se odvíjí od velikosti místnosti, kde ho zavěsíte a výšce stropu této místnosti. Čím je strop vyšší, tím větší konstrukci můžete zvolit a naopak. Do místností s nízkými stropy zvolte lustry, které nezaberou moc místa.

Krok pátý: Zamyslete se nad žárovkami

I ty jsou při výběru lustru důležité. Pro koho je důležitý vzhled, ten klidně může sáhnout po žárovkách, které tvarem připomínají plamínek, ideálně se závitem E14, který patří v současné době mezi ty nejpoužívanější. S ohledem na spotřebu energie, která není zrovna levná, jsou nejlepší volbou LED žárovky, které potěší nejen nízkou spotřebou, ale taky dlouhou životností.