Jak dětem vysvětlit Velikonoce

Jak dětem vysvětlit Velikonoce

11.4.2022 Vyp Od IN

Možná jste na to již také narazili. Děti považují Velikonoce za skvělý den, kdy se rozdávají vajíčka, tatínek běhá po bytě s pomlázkou a u některých rodin přijde na zahradu velikonoční zajíček a poztrácí zde pár vajec. Jenže vy byste chtěli, aby děti pochopily hlubší význam tohoto svátku. A tak si vezmete na pomoc knihy a ouha, na děti je to moc složité.
Je to poměrně časté, že rodiče v ateistických rodinách tápou, jak dětem vysvětlit ukřižování a vzkříšení.

Informace jsou základ
Narození Ježíše se vysvětluje poměrně lehce, navíc je o něm i mnoho hezkých pohádek. Jeho ukřižování, to už je jiná pohádka.
Trochu jednodušší to mají ti, kdo děti vychovávají nábožensky, a tedy jsou pro celou rodinu symboly Velikonoc snáze uchopitelné.
Nejdříve ze všeho si vy sami utřiďte informace, co o Velikonocích víte. Poté tyto informace protřiďte úměrně věku vašeho dítěte. Děti jsou zvídavé, budou se hodně ptát. A pokud při každé otázce budete muset hledat v knihách, lehce se do toho zamotáte.

Velikonoční příběh
Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem. Velikonoční čas začíná již týden před Velikonocemi a nazývá se pašijový čas. V tomto čase Ježíš odcestoval do Jeruzaléma, kde měl oslavit židovský svátek Pesach. Jeruzalém byl však v té době v zajetí Římanů a Jidáš Ježíše zradil a prozradil, kde se nachází. Římané jej zatkli, odsoudili a na Velký pátek ukřižovali. Mrtvolu poté pohřbili ve skalním hrobě, který uzavřeli velkým kamenem. Na Velikonoční neděli byla však jeskyně otevřená a hrob prázdný. Anděl sdělil přítomným ženám, které toto odhalily, že Ježíš znovu povstal. Velikonoční neděle je tedy oslavou Vzkříšení Krista.
Datum Velikonoc je pohyblivé a vypočítává se od prvního jarního úplňku, kdy Velikonoční neděle je první neděli po tomto úplňku.

Proč právě vajíčka a zajíček?
No tak s tuto otázkou musíte také počítat. Vejce se v mnoha kulturách považuje za symbol života a plodnosti. Z křesťanského pohledu se skořápka dá vnímat jako kámen, kterým byl zakrytý Ježíšův hrob. Uvnitř skořápky pak roste malé kuřátko a to symbolizuje probouzení jarní přírody.
Zajíčci jsou také symbolem plodnosti. Patří totiž mezi první zvířata, kterým se na jaře rodí mláďata a jsou známí tím, že mají vždy mnoho potomků.

Déčko vám ve vysvětlování pomůže

Česká televize na stránkách Déčka každý rok vytváří velikonoční program pro děti. Letos si zde děti mohou zahrát hry, najít 9 ztracených velikonočních předmětů a při tom se dozvědět základní informace o Velikonocích. Pokud se tedy do vyprávění nechcete pouštět vy, využijte tuto zábavnou formu.
Autor: Soňa J.