Doplňky stravy – jak nenaletět?

Doplňky stravy – jak nenaletět?

12.12.2021 Vyp Od IN

Sedíte večer u televize a sledujete jednu reklamu za druhou. V mnoha z nich jsou vám nabízeny různé doplňky stravy a vy přemýšlíte, zda lze alespoň něčemu z toho věřit. A opravdu je vůbec nutné tyto doplňky užívat?

Jak poznat, že nejde o reklamní trik?
Kvalitu doplňků hlídá Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Ten stanovuje, jak mohou být doplňky propagovány. Pokud má doplněk schválená tzv, zdravotní tvrzení, a tedy je u něj doložen důkaz, že opravdu dělá to, co propaguje, může takový doplněk používat slova přispívá či pomáhá. Pokud tedy v lékárně kupujete doplněk, u kterého je uvedeno, že například přispívá k redukci váhy, je tento doplněk schválený EFSA a má doložené účinky. Poté ještě existují doplňky, které na schválení od EFSA čekají (jsou na tzv. on hold seznamu) a ty mohou obsahovat pouze sdělení (například antioxidant), ale nesmí obsahovat zmíněná slova pomáhá či přispívá.

Že něco není s doplňkem v pořádku, a tedy se nejspíše jedná pouze o reklamní trik, můžete poznat dle několika ukazatelů:
nabízí ho lidé na sociálních sítích stylem, že vám pošlou podrobnější informace do zprávy
chybí český příbalový leták
doplněk slibuje zázračné zhubnutí, zázračné trávení apod. – tyto přívlastky nesmí být používány
nemůžete najít české stránky výrobce
na internetu nejsou recenze českých uživatelů
doplňky jsou podezřele levné
slibují pomoc hned s několika problémy (zázračné preparáty, které vám pomohou zhubnout, a navíc zlepší pleť, vlasy, nehty…)

Jsou pro mne doplňky vhodné?
Pravdou je, není nutné užívat doplňky stravy, avšak má to své „ale“. Doplňky stravy nepotřebuje ten, kdo má vyvážený a zdravý jídelníček, což bohužel mnoho lidí nemá. Pokud tedy například víte, že co se týče ryb, máte v jídelníčku mezery, měli byste zvážit doplňky s vitamínem D. Stejně tak je nutné se zamyslet nad tím, zda jsou do vašeho jídelníčku zařazeny kvalitní potraviny, ideálně z farmářské produkce. Ovoce a zelenina ze supermarketu dost často nemá skoro žádné množství vitamínů.

Co se týče vhodnosti, pokud nemáte závažné zdravotní potíže, neměly by vám doplňky nijak uškodit. Vždy je ale lepší vše konzultovat v lékárně nebo s lékařem.