Jak na efektivní hubnutí?

Jak na efektivní hubnutí?

31.12.2021 Vyp Od IN

Přibrali jste v posledních dnech, týdnech, měsících několik kilogramů, se kterými nejste ani trochu spokojení a rádi byste se s nimi jednou a provždy rozloučili? Čtěte dál, poradíme vám pár tipů, jak se kil zbavit a vyvarovat se i jojo efektu.

Jak zhubnout a znovu nepřibrat?

Nejeden z nás si tuhle otázku už minimálně jednou položil. Odpověď na ni není jednoduchá a už vůbec ne jednoznačná. Někde se totiž dočtete, že můžete zhubnout kilo za týden, jinde 3 a někde třeba 20 kilo za měsíc. Některé rady jsou spíš z říše pohádek, jiné sice účinné, ale stejně, jak rychle kila shodíte, je zase naberete zpět. Podobně na tom jsou i některé diety. Zkuste to líp s našimi tipy!

Tip číslo jedna: Srovnejte si to v hlavě

Každé hubnutí začíná v hlavě, je jedno, zda vsadíte na pohyb, keto dietu nebo třeba dělenou stravu. Než se do něj pustíte, zapřemýšlejte, proč vlastně chcete zhubnout a najděte si motivaci. Lépe se vám pak bude bojovat s myšlenkami, že když budete hubnout, budete si muset odpustit svůj oblíbený nedělní zákusek ke kávě nebo brambůrky k televizi.

Tip číslo dva: Stanovte si reálný cíl

Nechtějte hned zhubnout 20 kilo za 3 měsíce. Stanovte si reálné dílčí cíle, začněte pěkně pomalu. Kilo za týden stačí, stejně tak 5 kilo za měsíc nebo 6 týdnů. Když dosáhnete první mety, radost z úspěchu vás namotivuje do dalšího snažení.

Zdroj: fotobanka

Tip číslo tři: Začněte stravou

Když chcete zhubnout, je na místě zamyslet se nad životním stylem a stravovacími návyky. Možná si to ani neuvědomujete, ale právě úprava stravovacích návyků je tím správným začátkem.

Pohlídejte si, ať je strava bohatá na proteiny a vlákninu, omezte jednoduché cukry. Zařaďte na jídelníček čerstvé ovoce a zeleniny, jezte různá semínka a oříšky, libové maso, ryby, mléčné výrobky.

Jezte pravidelně, několikrát denně a menší porce. Den začněte snídani, v poledne si dejte oběd, nechoďte spát bez večeře. Mezi hlavní jídla zařaďte svačinky, třeba v podobě proteinových tyčinek.

Zdroj: fotobanka

Tip číslo čtyři: Dostatečně pijte

Když budete dodržovat pitný režim, tělo začne rychleji spalovat. Ideální je pít hlavně v první části dne. Když začnete večer dohánět to, co jste nestihli, zatížíte ledviny, a navíc budete v noci běhat na toaletu.

Víte, že ideální je čistá voda a neslazené čaje? Sladkým limonádám se vyhněte.

Tip číslo pět: Hýbejte se

Kdo chce shodit nějaké to kilo, rozhodně nesmí ležet u televize na gauči. Každý den vyrazte na svižnou procházku, protáhněte tělo, jděte si někdy zacvičit, zaplavat nebo zajezdit na kole.

Tip číslo šest: Pozor na hlad

Tělo potřebuje energii průběžně po celý den, nemá tendenci skladovat tuky do zásoby. Když ale nebudete jíst pravidelně a dřív, než se pocit hladu dostaví, začne si je ukládat na horší časy, metabolismus se zpomalí. Vyhněte se tomu.

Tip číslo sedm: Nedojídejte

Snězte jen to, na co máte chuť, rozhodně se ale nesnažte sníst všechno, co máte na talíři přes moc. Když už nemůžete, tak nemůžete.