Jak si vybrat vhodný invalidní vozík?

Jak si vybrat vhodný invalidní vozík?

13.11.2021 Vyp Od IN

Nohy vás už neposlouchají tak, jak byste si představovali, s lékařem jste se shodli na tom, že by pro vás byl řešením invalidní vozík. Pojišťovna vám ho ale nepřiznala nebo na něj vůbec nárok nemáte. Co teď? Vozík si můžete koupit sami, jen si ho dobře vyberte.

Invalidní vozík na pojišťovnu?

Invalidní vozíček je zdravotnická pomůcka, na kterou má za splnění určitých podmínek nárok každý, a to jednou za pět let. Musí vám ho ale předepsat váš ošetřující lékař na základě předem stanovené diagnózy, žádost pak posoudí revizní lékař. Ten rozhodne buď o přidělení vozíčku, který bude majetkem zdravotní pojišťovny, nebo zamítnutí.

Víte, že i když žádost schválí a pojišťovna vám vozíček přidělí, může se pojišťovna po nějaké době rozhodnout, že už ho nepotřebujete a vy ho pak budete muset vrátit? Navíc vám klidně může přidělit jiný vozíček, než který máte předepsaný, a dokonce i repasovaný.

Když nemáte nárok na vozík na pojišťovnu

Svoboda pohybu je pro nás nepostradatelná, jenže co když revizní lékař pojišťovny usoudí, že vozíček nepotřebujete? Neházejte flintu do žita, jak se říká, a pořiďte si vozíček sami. Bude váš, nikdo vám ho nevezme, navíc si vyberete přesně takový, jaký vám bude vyhovovat.

Jak vybrat ten pravý vozíček?

Jen dobře vybraný vozík pro invalidy vám poslouží dle vašich představ, navíc může pozitivně ovlivnit váš zdravotní stav. Jak na to?

Nejprve si rozmyslete, zda chcete mechanický nebo elektrický vozíček

Mechanický invalidní vozík bývá první volbou. Je dostupnější, snadno se ovládá a má bezúdržbová kola. Ten elektrický je zase pohodlnější, opěrky lze polohovat, potěší i další vychytávky a elektromotor, který ho pohání.

Zdroj: fotobanka

Zajímejte se o nosnost vozíčku a jeho hmotnost

Nosnost vozíku vybírejte s ohledem na svou tělesnou hmotnost, zajímejte se i o hmotnost vozíku. Od ní se totiž odvíjí náročnost jeho ovládání. Čím je vozík těžší, tím hůř se s ním manipuluje.

Jaká preferujete kola?

Do interiéru se hodí spíš plná bezúdržbová kola, do exteriéru zase ta pneumatická, která si lépe poradí s případnou nerovností na cestě.

Dobře vyberte sedák

Tedy konkrétně jeho rozměry. Právě na nich záleží, jak se na vozíku budete celkové cítit. A je jedno, zda jde o mechanický nebo elektrický vozík.

  • Šířku sedáku si vyberte tak, aby mezi postranicí vozíku a vaší kyčlí zůstaly asi 2 centimetry prostoru na každé straně.
  • Mezi okrajem sedačky a vaší podkolenní jamkou by zase mělo zůstat asi 5 centimetrů volného prostoru.
  • Nepodceňujte ani výšku opěrky zad, nastavení těžiště, vzdálenost stupaček nebo úhel sedu.
Budete vozík převážet?

Pokud zní vaše odpověď ANO, pak si pohlídejte, aby vozík disponoval rychlospojkou, díky které snadno a rychle odstraníte (pak zase namontujete) kola.