Cestovní pojištění pro vaše cesty

Cestovní pojištění pro vaše cesty

17.10.2022 Vyp Od IN

Čeká vás dovolená nebo třeba služební cesta, a vy přemýšlíte, co všechno si s sebou máte sbalit? Doklady jsou samozřejmostí, nabíječka a telefon taky, s oblečením je to už horší. Odhadnout počasí je sázka do loterie. A máte už sjednané cestovní pojištění? Ne? Honem to napravte!

Cestovní pojištění je základ každé cesty

Pojištění na cesty si sjednáte během pár minut online, třeba i cestou na letiště. Jeho uzavření je jednoduché, nepodceňujte ho, ať už jedete na Slovensko, do Rakouska, Thajska i jiné země. I banální nehoda vás bez něj může finančně zruinovat, náklady na ošetření nebo transport vrtulníkem mohou vyšplhat do závratných výšin.

Jen celoroční pojištění ke kartě ani evropské zdravotní pojištění nestačí

Mnozí z nás si říkají, že jsme členy EU a máme průkaz evropského zdravotního pojištění. Ošetřit by nás tak měli všude, proč si sjednávat další pojištění? Podobně to máme s celoročním pojištěním ke kartě. Ani jedno z toho ale nestačí. Pojištění ke kartě mívá nízké pojistné limity, a evropský průkaz sice zajistí ošetření, ale jen to základní a ve státním zařízení.

Pokud budete chtít ošetřit v soukromém zařízení, máte smůlu, navíc za vás i ve státním zařízení mohou požadovat nejrůznější doplatky za léky, ošetření apod. Jejich výše je často poměrně vysoká. Na zdraví se prostě nevyplácí šetřit, na pojištění také ne.

Jak vybrat to pravé cestovní pojištění?

Nejdůležitější součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Z něj hradíte veškeré náklady na ošetření, hospitalizaci, transport do nemocnice a v některých případech i transport zpět do vlasti. Když už je ale o pojištění léčebných výloh řeč, důležité je pohlídat si pojistné limity, tedy částky, které pojišťovna v případě pojistné události třetí straně vyplatí.

  • Na letní dovolenou v Evropě si sjednejte pojistný limit alespoň 3 miliony korun.
  • Na zimní dovolenou už chtějte minimálně 5 milionů Kč.
  • Pro cesty mimo Evropu zase platí, že limit by měl být alespoň 5 milionů Kč.

 

Zdroj: fotobanka

Co všechno může cestovní pojištění zahrnovat?

Jak už to u pojištění bývá, důležité je také to, proti čemu se pojistíte. Asistenční služby jsou součástí každého cestovního pojištění, liší se ale rozsahem. Prostudujte si návrh pojistné smlouvy, ať víte, na čem jste. A co dál může cestovní pojištění obsahovat?

  • Úrazové pojištění, které by mělo být samozřejmostí. I na dovolené se můžete zranit tak, že pak nějakou dobu nemůžete chodit do zaměstnání. Díky úrazovému pojištění dostanete za každý den léčby předem sjednanou částku, která vám pomůže toto období překlenout.
  • Pojištění odpovědnosti za škodu, které taky není k zahození. I na dovolené můžete nedopatřením rozbít vázu nebo na svahu někomu zničit lyžařskou výbavu. Abyste se před touto škodou ochránili, zahrňte do vaší pojistky pojištění odpovědnosti za újmu. Ale pozor, musí být způsobena neúmyslně.
  • Pojištění zavazadel, protože kapesní zloději jsou všude, výjimkou není ani ztráta zavazadla. A pořízení nových věcí také něco stojí.
  • Pojištění storna zájezdu pro případ, že z vážného důvodu nebudete moci na dovolenou odjet. Storno poplatek často dosahuje až 100 % zaplacené částky, díky pojištění máte šanci, že velkou část investice dostanete zpět.