Uvažujete o finančním poradci? Pro a proti, proč služeb (ne)využít

Uvažujete o finančním poradci? Pro a proti, proč služeb (ne)využít

23.12.2022 Vyp Od IN

Ať už si hodláte vzít úvěr nebo jen chcete zhodnotit či upravit váš rodinný rozpočet, služby finančního poradce vám k vašemu cíli můžou pomoct. Jak ale vybrat toho správného a v čem tkví jejich výhody a nevýhody?

Kdo je finanční poradce

Rodinný rozpočet můžete zkusit ukočírovat sami, nebo na pomoc povolat odborníka – finančního poradce. Finanční poradce je osoba, na kterou se můžete obrátit v případě, že řešíte finanční záležitosti. Daně, hypotéka nebo cestovní pojištění – s tím vším by vám konkrétní odborník s daným zaměřením měl dokázat komplexně poradit.

 

Než se pro finančního poradce rozhodnete, je dobré zvážit všechny klady a zápory.

Výhody finančního poradce

  • Specialisté ve svém oboru

Možná se vám nechce celé dny a noci ležet v odborné literatuře. Nebo jen nemáte čas a chuť zjišťovat možnosti, jak řešit rodinné finance. Tak či tak, specialisté ve formě finančních poradců jsou skvělou volbou. Ať už potřebujete obecného finančního specialistu nebo poradce zaměřeného na konkrétní oblast, tito lidé přesně ví, jak vaši situaci řešit.

 

  • Ušetříte čas i peníze

Finanční poradci mají mnoho zkušeností s širokou škálou klientů. Díky jejich vzdělání a praxi vám navrhnou řešení problému relativně rychle. Navíc mají mnoho kontaktů, které jim v mnoha případech umožní nabídnout vám výhodnější podmínky případných produktů.

Nevýhody finančního poradce

  • Ne všichni jsou dobří

Občas můžeme mít pocit, že se v České republice s finančními poradci roztrhl pytel. Ano, poradců je dost. A bohužel ne všichni jsou kvalitní. Vybírejte proto pečlivě. Abyste rozpoznali kvalitního poradce od toho méně kvalitního, sledujte jeho vzdělání či kvalifikaci a projděte si jeho reference. Kvalitní specialista vám nikdy nevnucuje jednu variantu řešení a už vůbec nepoužívají časový nátlak.

 

  • Pozor na výši provize

V mnoha případech je provize pro zprostředkovatele, tj. finančního poradce, vypočtena z hodnoty upsané smlouvy. I když poradenství samo o sobě často bývá zdarma, může vás vyjít pěkně draho. Špatná investice doporučená poradcem vám může zajistit nejen bezesné noci, ale taky prázdnou peněženku. Je proto lepší obrátit se na nezávislé finanční poradce, kterým zaplatíte hodinu jejich času, díky čemuž se riziko ze špatného úmyslu, zisku z upsané smlouvy, minimalizuje. I když má finanční poradce svou cenu, může se velmi vyplatit ho mít.

Zdroj foto: fotobanka