Rozumíte květinám? Víte, co za vás říkají?

Rozumíte květinám? Víte, co za vás říkají?

18.10.2021 Vyp Od IN

Říká se, že květina je klíčem k srdci ženy. Každá ji ráda dostane, její srdce zjihne už při pohledu na svazek, který držíte v ruce. Ještě nedávno bylo samozřejmostí pravidelně ženám květiny darovat, dnes už se to moc nenosí. Květiny jsou spíš považovány za milý dárek, kterým nikdy nic nezkazíte. Není to škoda?

Květiny provází naše životy už po staletí

Květiny mají své místo v našich domovech i na zahrádkách. Není nic krásnějšího než pohled na rostlinku, které se daří. Když pugét čerstvě řezaných květin umístíte na stůl, povznesete domov na novou úroveň.

Víte ale, že květiny se už v dávné historii používali ke komunikaci? Třeba taková Lady Mary Wortley Montana skrze květiny podávala zprávu ze svých cest po Orientu, ženy v harémech si jimi sdělovaly své pocity.

Do Evropy se květomluva, jak se jazyk květin nazývá, dostala v době křižáckých válek a největšího rozkvětu se dočkala za vlády královny Viktorie. V Čechách se stala oblíbenou v době národního obrození, každý florista ji ovládal. Postupně ale upadla v zapomnění, dnes se k ní pomalu začínáme navracet. Je přeci tak romantické, když své city vyjádříte i jinak než slovy a činy.

Zdroj foto: fotobanka

Když květiny promlouvají

Každá květina něco symbolizuje. A nejen ona, ale i její barva. O tom, že rudá růže je symbolem lásky a vášně asi nikdo nepochybuje, ale co ostatní květiny a barvy?

Růže vyjadřuje lásku i vášeň, záleží ale na barvě

Bílá růže je symbolem čistého svědomí, růžová romantické lásky, žlutá zase vyjadřuje žárlivost. Prostřednictvím růží se dá vyjádřit ohromné množství emocí.

Gerbera symbolizuje upřímnost i pravou lásku

Kráska pastelové barvy je skoro stejně oblíbená jako růže. Svůj původ má v jihovýchodní Africe a vyniká velkými pravidelnými květy pastelových barev. Symbolizuje upřímnost, o tom, kdo ji má rád hovoří jako o romantikovi. Ten, kdo gerberu daruje, to s vámi zase myslí opravdově.

Tulipán představuje věrnost

Král jara, jak se tulipán přezdívá, je symbolem věrnosti, spolehlivosti a upřímnosti. Je ale třeba dát si pozor na barvu, každý vyjadřuje něco jiného. Červený tulipán vyjadřuje lásku, bílý odpuštění, žlutý oddanost a žíhaný? Ten říká, že máte krásné oči.

Slunečnice je květinou radosti

Která jiná květina by symbolizovala radost než nádherně žlutá slunečnice? Hodí se na první rande, symbolizuje oddanost, přináší dobrou náladu a do žil vlévá energii.

Karafiáty jedni milují, druzí odsuzují

Květiny, které jedni milují a druzí skoro až nenávidí. Řeč je o karafiátech, které symbolizují okouzlení i touhu. I v tomto případě hraje roli barva. Růžový říká „nikdy nezapomenu!“, failový symbolizuje náladovost, bílý nejistotu, žlutý zklamání, žíhaný zase odmítnutí.

Lilie si vás získá

Jedna lilie hravě strčí do kapsy i tři růže, je krásná na pohled a symbolizuje čistotu a nevinnost. Ten, kdo vám ji daruje se vám snaží říct, že jeho láska k vám je opravdová a upřímná.

Orchidej má obměkčit srdce

Nádherná a okouzlující orchidej má jediný cíl. Obměkčit vaše srdce. Podaří se jí to?

Chryzantému mnozí neprávem opomíjí

Často opomíjená květina, ze které se dají vykouzlit originální vazby. Přesně to je chryzantéma, která je symbolem věčnosti i trvalé lásky.