Pojištění na cesty je jistota

Pojištění na cesty je jistota

28.11.2023 Vyp Od IN

Zima je tu, některým z nás se konečně splnil sen o zasněžených vrcholcích hor, bílých stromech a skoro mrazivém počasí. Ani se nenadějeme, a otevřou se první sjezdovky, které budou čekat na své první lyžaře. Také mezi ně patříte a už přemýšlíte, kam se letos vypravíte? Ať to bude do Rakouska, Itálie nebo někam jinam, pro jistotu si sjednejte cestovní pojištění.

Proč je cestovní pojištění tak důležité?

Cestování není v dnešní době vůbec levná záležitost, mnozí z nás na dovolenou šetří alespoň část roku. Kdo tak má desetitisíce po ruce, kdyby se náhodou něco stalo a musel platit ohromné částky za ošetření v nemocnici nebo třeba za transport vrtulníkem? Ten stojí víc, než si kdo z nás dokáže představit.

Oproti tomu cestovní pojištění stojí pár korun, které se v ceně za dovolenou ztratí, a podobných výdajů vás ušetří. A obav z nich také.

Jen evropský průkaz pojištění nestačí

Mnozí z nás mají za to, že když cestují po zemích EU, cestovní pojištění není třeba, protože mají evropský průkaz pojištění. Ten přece ošetření v nemocnici nebo u lékaře zajistí. Ne tak docela. Zajistí vám ošetření ve státních zařízení, takže o ošetření v tom privátním si můžete nechat jen zdát, navíc se vám klidně může stát, že i ve státním zařízení doplatky za léčbu vyšplhají na pořádnou částku.

Podobně to je i s celoročním pojištěním ke kartě, které je sice fajn, ale pojistné limity nebývají vysoké, takže na úhradu nákladů většinou ani náhodou nestačí.

Zdroj: fotobanka

Na co se cestovní pojištění vztahuje?

Základem každého cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Na něm se rozhodně nevyplatí šetřit, právě z něj se platí veškeré náklady spojené s ošetřením, léčbou úrazu nebo nemoci. Důležité je si u nich správně nastavit pojistné limity, a to minimálně v následující výši:

  • Pro cesty po Evropě během léta chtějte alespoň limit 3 000 000 Kč.
  • Pro cesty mimo Evropu a zimní lyžařskou dovolenou vám 3 miliony nestačí, nastavte si alespoň 5 000 000 Kč.

To ale není vše, na co se cestovní pojištění vztahuje. Další důležitou složkou jsou asistenční služby, které by vám v ideálním případě měly být dostupné nonstop a v českém jazyce. Běžně bývají součástí pojištění, často ale jen v základním nastavení, které nezahrnuje vše, co se vám v zahraničí může hodit. Proto si přečtěte, na co se vztahují a případně si sjednejte rozšířenou verzi.

Sjednat si můžete i další připojištění

Na cestách oceníte i další pojištění, která si k tomu cestovnímu můžete sjednat navíc. O jaká jde?

  • Úrazové pojištění pro případ, že se vám na cestách stane úraz, který budete léčit ještě po návratu domů a možná nebudete moci ani chodit do práce. Za každý den léčení dostanete předem sjednanou částku, která vám pomůže dorovnat výpadek příjmu nebo ji můžete použít na úhradu zdravotních pomůcek apod.
  • Pojištění storna zájezdu, kdybyste na něj nemohli z vážných důvodů odjet. Díky němu nepřijdete o celou investici.
  • Pojištění zavazadel, protože se stává, že se zavazadlo během cesty ztratí, nebo vám tašku někdo ukradne.
  • Pojištění odpovědnosti jako ochranu pro případ, že někomu jinému neúmyslně způsobíte škodu na majetku nebo zdraví, třeba když budete sjíždět sjezdovku a někomu přejedete přes lyže.

Náš tip na závěr: Víte, že to nejvýhodnější pojištění si můžete sjednat díky online srovnávači porovnej24 zde?