Nový rok a realistická dieta

Nový rok a realistická dieta

9.1.2023 Vyp Od IN

Nový rok je ideálním obdobím pro bilanci předchozího roku a předsevzetí do roku následujícího. Předsevzetí často souvisí se změnou postavy a jak to tak bývá, často vezmou za pár týdnů za své. Ale proč to stejně nezkusit? Sestavte si jídelníček, se kterým by to možná tentokrát opravdu mohlo vyjít.

Jídelníček nastavený na tom, že si odepřete vše, co máte rádi a nahradíte to jídlem, které vám vůbec nechutná, je již od začátku předurčený k neúspěchu.

Hlavně realisticky

Jídelníček musí odpovídat vám. Samozřejmě pokud je váš životní styl tvořený ze sladkých limonád a čokolád, tak budete muset nějakou změnu udělat. Ale jinak se snažte zachovat co nejvíce z vašeho životního stylu.

Dalším důležitým faktorem při sestavování vašeho nového jídelníčku je realistický pohled na kila, která chcete shodit. Žádný zdravý jídelníček vám nepomůže shodit 10 kg za měsíc. Ani žádný doplněk vám k tomu nepomůže.

Pokud byste náhodou chtěli podlehnout tomu, že by přeci jen mohl zrovna tento doplněk opravdu pomoci, tak se zamyslete. Kdyby existovala zázračná látka, která to dokáže, proč je na světe tolik obézních lidí?

Analýza na začátek

Nejprve si musíte provést analýzu svého současného jídelníčku. Zapisujte si poctivě, co a kolik jste snědli. Zapisujte si i čas, abyste pak mohli i zjistit, kdy nejčastěji se uchylujete ke sladkému.

Ideální je na toto aplikace kalorických tabulek, kde se vám vypočítají kalorie i se vám ukáže, jaké máte rozložení jídelníčku.

Poté si v nějaké kalkulačce na internetu vypočítejte svůj ideální energetický příjem a porovnejte ho s vašimi výsledky.

Průměrný příjem energie pro udržení hmotnosti je pro ženu 8 000 až 8 500 kJ a pro muže 10 000 až 11 000 kJ.

Nyní již víte, zda jíte hodně nebo málo a dle toho se můžete pustit do nového jídelníčku.

Redukční jídelníček a bílkoviny

Pokud chcete shodit nějaká kila, měly by 15-25 % vašeho jídelníčku tvořit bílkoviny a zároveň je potřeba příjem 1,5 g bílkovin na kilogram vaší váhy. Tuky by pak měly tvořit zhruba třetinu příjmu a sacharidy zbylých 45-55 %.

V jídelníčku střídejte libové maso, ryby, méně tučné sýry, vejce luštěniny i sójové náhražky. Namísto džusů a limonád zařaďte vodu a neslazené čaje. Pokud během dne vypijete něco sladkého, nezapomeňte to započítat do kalorického příjmu. Patří sem i káva!

Pokud jste zjistili, že jíte málo, přidejte svačiny. Pokud naopak jíte více, postupně ubírejte. Rozhodně to nedělejte najednou, protože pak to tělu neudělá dobře a vy to snáze vzdáte.

Reagujte na vaše tělo. Pokud se cítíte unavení nebo vám je špatně, něco není dobře. Zkuste provést změny v jídelníčku a hledejte, dokud nebudete vy i tělo spokojení.

A v neposlední řadě – zařaďte pohyb. Opět realisticky vyhodnoťte, co zvládnete a jak často.

 

Autor: Soňa J.