Nákupy do školky ve stylu za 5 dvanáct

Nákupy do školky ve stylu za 5 dvanáct

1.9.2022 Vyp Od IN

Taky to znáte? Víte o tom, ale stále věci odkládáte? Seznam ze školky vám leží na stole, vy víte, že máte zrovna čas a klid, ale přesto nákup odkládáte. A najednou je konec prázdnin, věci připravené nejsou a školka za dveřmi. Co nezapomenout? A jak stres na poslední chvíli zvládnout?

 

 1. KLID

Nejhorší je zapomenout dítě vyzvednout ve školce. Ostatní zapomenutí se nechají vcelku snadno řešit. Jistě se ve třídě najde více dětí, které s sebou nebudou mít pláštěnku.

 

 1. DRŽTE SE SEZNAMU

Dostali jste ve školce seznam? Skvěle! Držte se ho! Nevymýšlejte nic extra, hlavně nenakupujte zbytečnosti. Některé dokonce mohou situaci ve školce komplikovat!

Typickým příkladem je hračka s sebou do školky. Ve většině školek uvítají plyšáčka na spaní, ale vlastní hračky podporované pro nošení do školky nebývají. Důvod je jednoduchý: dítě svou hračku brání, protože je přeci jeho. Ostatní děti se ji mnohdy snaží získat a vznikají tak zbytečné střety.

A pokud jste seznam nedostali, vůbec se nebojte ve školce zeptat! Přeci jen řadu věcí člověk neví. Jsou sáčky v šatně pro děti k dispozici, nebo máte přinést vlastní? Je potřeba kupovat i pastelky a štětce, nebo vše děti dostávají ve školce? Je potřeba pořídit zástěrku na výtvarné aktivity? Nevíte? Ptejte se!

 

 1. ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM

Pokud jste nedostali seznam, tady je pár nezbytností, které by dítě v šatně mělo mít vždy k dispozici:

 • náhradní oblečení(spodní prádlo, ponožky, kalhoty, tričko, mikina)
 • kalhoty pro hraní venku (třeba softshellové, které přetáhne přes oblečení)
 • bačkůrky (vyhněte se zavazovacím a rozhodně nepořizujte pantoflíčky)
 • pyžamo na spaní
 • pláštěnka (ano, opravdu pláštěnka, deštník nechte doma)
 • papírové kapesníčky

 

 1. TO JE MOJE!

Oblíbená dětská věta zaznívá nejčastěji v případě, kdy dítě svírá předmět, který jeho rozhodně není. Jak rychle vyřešit dětský spor, který může snadno přerůst v konflikt? Mrkněte na cedulku, čí jméno na ní je. Označené věci ve školce jsou základ. Rozumí se tím podepsané, případně označené obrázkem. Nikoli naopak, pouze obrázek nestačí.

K označení dětských věcí můžeme využít celou řadu pomůcek. Základem je obyčejná lihová fixa. Takové značení není úplně pohodlné, vyžaduje visačku na oděvu, navíc není možnost nakreslit unikátní obrázek, který si dítě pozná. Je to ovšem nejrychlejší a nejlevnější řešení.

Další variantou jsou samolepky na předměty i oděvy. V případě oblečení opět vyžadují cedulku (aplikace přímo na látku není možná, tedy není trvalá). Výhodou je, že stejnou samolepku můžete použít na vše: oblečení, hrníček, dokonce i do bot. Některé samolepky jsou dělané tak, aby dítě snadněji poznalo levnou botičku od pravé. Navíc mohou být samolepky opatřeny i obrázkem, takže si je dítě pozná samo a nepotřebuje, aby paní učitelka četla, komu předmět patří.

Pokud budeme označovat pouze textil, využít můžeme využít razítka na textil. Opět mají benefit spojení obrázku a textu. Nevýhoda spočívá v tom, že se časem operou a je třeba razítko znovu aplikovat. Je to zároveň i výhoda – zděděné oblečení se párkrát vypere a razítko je pryč.

Pro textil můžeme také využít nažehlovací štítky. Jsou odolné a vydrží dlouho, vhodné jsou do pračky i sušičky. Naopak jejich odstranění není vůbec snadné. Proto je třeba dobře zvážit, zda dáme přednost nažehlovačkám, nebo sáhneme po samolepce či razítku.

 

 1. KDE NAKOUPIT

Většinu věcí máme běžně doma. Poohlédnout se budeme muset ale po (dalším) páru bačkor. Pokud vaše děti doma chodí bosé, bude to větší změna a vyplatí se vyrazit do obchodu. Jedním z důvodů je fakt, že objednání po internetu je sice rychlé a pohodlné, ale nenabízí vyzkoušení boty. Ve specializované prodejně vám nožku změří, zkontrolují tvar a doporučí vhodné bačkory. Nebojte se, že nákupy s malým školkáčkem nezvládnete! V prodejnách dětské obuvi jsou připraveni na nájezd dětí toužících po všem možném, jen ne po nákupu bot. Rovněž není na místě představa, že pro kvalitní boty budete muset jet daleko. Obvykle nalezneme v okolí prodejnu, o které třeba ani nevíme.

Další z věcí, kterou běžně doma nenajdeme, budou samolepky k označování věcí vašeho školkáčka. Na internetu nalezneme celou řadu prodejců, jejichž nabídka je do značné míry sice podobná, přesto v ní jsou rozdíly, které jsou pro matku-začátečnici zásadní. Můžeme zakoupit jako předpřipravené sady samolepek, které pokryjí veškeré možné tvary i velikosti, i když s rizikem, že ne všechny samolepky využijeme, ale můžeme pořídit i jednotlivé samolepky a sami si je designově upravit.

 

A rada na závěr? Vybírejte s dětmi! Předejdete tak mnohým nedorozuměním. Udělejte z nákupů zábavu a užívejte si radost ze společně zvoleného času. Obavy z toho, že nákup bačkůrek bude utrpení, že si dítě vybere něco jiného než vy, nechte stranou. Personál prodejen je zvyklý a rychle pochopí, čeho chcete docílit. Stejně tak můžete sednout společně i k internetu a pustit se do výběru.