Vyberte si ty nejlepší brýle na lyže

Vyberte si ty nejlepší brýle na lyže

15.10.2021 Vyp Od IN

Doba zimní dovolené se pomalu ale jistě blíží, na vrcholcích hor a ve vyšších polohách už spadla nějaká ta vločka. Nebude to dlouho trvat a snad se letos konečně dočkáme toho, že vyrazíme na sjezdovky a užijeme si sněhu. Důležitou součástí výbavy každého lyžaře jsou lyžařské brýle, jejichž výběr mnozí podceňují.

Brýle na lyže jsou nutností

Říkáte si, že lyžařské brýle nepotřebujete? Jen se mlží, vy přes ně nic nevidíte a stejně je tak sundáte a ukryjete někam hluboko do batohu. Taky to znáte? Pak vězte, že jste si brýle jen špatně vybrali.

Zkuste se řídit našimi následujícími radami a vybrat si nové brýle, díky kterým ochráníte zrak před větrem, sněhem, UV zářením i možným mechanickým poškozením. Komu z nás se totiž ještě nestalo, že prosvištěl v těsné blízkosti větvičky, nebo mu oči nepříjemně oslnilo sluníčko odrážející se od sněhu?

Jak by měly vypadat správné lyžařské brýle

Lyžařské brýle mají oči chránit před poškozením a zároveň zlepšit vidění ve zhoršených světelných podmínkách, spolu s lyžařskou helmou tvoří ideální ochranu proti chladu. Měly by perfektně sednout na hlavu, být kompatibilní s helmou, nezanechávat ostré úlomky při rozbití a taky by měly být vybaveny proti zamlžování. Co dál?

Zdroj foto: fotobanka

Na čem záleží při výběru brýlí na lyže?

Na první pohled vypadají snad všechny lyžařské brýle skoro stejně, člověk by řekl, že se liší jen v detailech. Ve skutečnosti se liší mnohem víc, a to podle toho, na čem vám při výběru záleží.

  • Nejdůležitější součástí každých sportovních brýlí na lyže je zorník, jeho výběr zcela zásadně ovlivňuje optické vlastnosti brýlí. Zorníky mohou být ploché s horizontálním zakřivením, nebo sférické, s horizontálním i vertikálním zakřivením. Takové brýle méně zkreslují a umožní lepší periferní vidění.
  • Kromě provedení zorníku je třeba pohlídat si jeho světelnou propustnost. Zorníky s malou propustností (asi do 20 %) jsou vhodné do slunečných podmínek, propustnost kolem 90 % pak do mlhy nebo zataženého počasí. Čiré zorníky se 100% propustností jsou určeny pro noční lyžování.
  • Důležité je i barevné provedení zorníku. To nevybírejte tak, aby ladilo s bundou nebo kombinézou, vyzkoušejte, co vám vyhovuje. Vezměte v potaz taky to, že žlutě, růžově a oranžově zbarvené zorníky vylepšují vnímání kontrastu a pohled rozjasňují, na druhou stranu, když bude svítit sluníčko, unaví oči. Tmavé zorníky zase oceníte při ostrém světle, třeba na ledovci.
  • Pozor dejte také na velikost rámečku. Brýle na lyže by totiž měly dokonale sednout na obličej. Na trhu najdete tři velikosti – malé pro děti a osoby s drobným obličejem, střední, které jsou standardem a nosí je většina lyžařů a velké pro ty, kdo mají větší obličej nebo preferují velké zorníky.
  • Provedení brýlí vybírejte podle toho, zda nosíte dioptrické brýle nebo ne. Lyžařské brýle k použití přes dioptrické brýle se označují písmeny OTG.

Náš tip na závěr: Chcete moderní sportovní brýle na lyže? Inspirujte se nabídkou české značky 3F a vsaďte na polarizační nebo fotochromatické brýle. Polarizační brýle chrání oči před oslněním i odrazy při jasném světle, fotochromatické reagují na intenzitu slunečního záření a podle ní se zabarví.