AIDS – strašák, o kterém se méně mluví

AIDS – strašák, o kterém se méně mluví

4.6.2023 Vyp Od IN

HIV je strašák rizikového způsobu života, kterým se rozumí zejména sex bez ochrany. Chytit jej můžete buď tím, že nedáváte pozor, nebo vás může nakazit i partner, kterému věříte. V obou případech jsou následky stejné.

Když jsem byla v pubertě, mluvilo se o této nemoci hodně. Neustále nás všichni strašili, jak musíme dávat pozor a že se jedná o smrtelnou nemoc.

Teď mám pocit, jako kdyby se o nemoci mluvit přestalo. A přitom je stále stejně nebezpečná, jako byla v době mé puberty.

Trochu cizích slov neuškodí

AIDS (AcquiredImmunodeficiency Syndrome) je závažné onemocnění způsobené virem HIV (HumanImmunodeficiency Virus).

Tento virus postupně ničí imunitní systém člověka, což vede k oslabení organismu a zvýšenému riziku infekcí a rakoviny.

Přenos a příznaky

HIV se přenáší převážně přes krev, semeno, vaginální sekret a mateřské mléko. Nejběžnějšími způsoby přenosu jsou nechráněný pohlavní styk, sdílení injekčních stříkaček mezi uživateli drog a přenos z matky na dítě během těhotenství, porodu nebo kojení.

První příznaky HIV infekce se obvykle objevují během několika týdnů a mohou zahrnovat horečku, únava, bolesti svalů a žloutenku.

Nicméně, mnoho lidí s HIV nemá žádné příznaky po dlouhou dobu. Bez léčby se virus postupně rozmnožuje a ničí imunitní buňky, což nakonec vede k vývoji AIDS.

Rozdíl mezi HIV a AIDS

AIDS je pokročilé stádium HIV infekce, kdy imunitní systém je vážně oslaben a tělo není schopno bojovat proti infekcím a nemocem.

Lidé s AIDS jsou náchylní k různým vážným infekcím, jako je pneumonie, tuberkulóza a nádory, které by jinak nebyly tak závažné.

Léčba stále v nedohlednu

I když AIDS nemá žádnou definitivní léčbu, moderní léky umožňují léčbu HIV infekce a zpomalují progresi nemoci.

Antiretrovirová terapie (ART) potlačuje množení viru v těle a udržuje imunitní systém v co nejlepší kondici.

Pravidelné testování, prevence a osvěta jsou klíčové pro omezování šíření viru HIV a snižování zátěže AIDS na celosvětové úrovni.

 

Autor: Soňa J.