Psaní povídky aneb rady pro začínající spisovatele

Psaní povídky aneb rady pro začínající spisovatele

2.2.2021 1 Od IN

Spousta lidí práci umělců odsuzuje.

Buď jim připadá, že si vlastně jen užívají a nemusí skoro vůbec pracovat nebo jejich výtvory nechápou. Je pravda, že jejich náplň práce je rozhodně různorodá a neomrzí, ale zároveň se vystavují velkému riziku. Nikdy totiž není jistota, že se v branži neobjeví někdo lepší a nepřipraví vás o obdivovatele, na kterých stojí váš veškerý příjem.

Proto si myslím, že bychom neměli odsuzovat práci někoho, kdo se může ze dne na den stát bezdomovcem. Třeba takové psaní knihy.

Jak s psaním začít

Obecně dohoupat se k sednutí za počítač a naladit se na vymýšlení příběhu je nesmírně těžké. Notnou chvíli jen pozorujete bílou obrazovku s blikajícím kurzorem a chvíli to potrvá, než se vaše prsty po klávesnici rozběhnou.

Během psaní se budete dostávat do různých fází. Zezačátku budete jenom zkoušet, jaké to vlastně je. Poté se víc uvolníte, zvyknete si a vše jde hladce. Slova z vás padají úplně sama a váš příběh se plynule rozvíjí.

Najednou zjistíte, že už vás nic nenapadá. Napíšete jednu větu, ale hned ji smažete. Ocitli jste se na mrtvém bodě. Tyto momenty se vám při psaní budou stávat častěji, než byste chtěli. Ale nebojte se, jakmile tím strávíte víc času, naučíte se mrtvé body přecházet jednodušeji. Vše co potřebujete, je praxe.

Se kterými věcmi jsem měla největší problém

Každý má vlastní systém, podle kterého se řídí. Někdo si na psaní vyhradí prostor i čas, aby se mohl plně soustředit, a někdo si naopak psaním krátí cestu vlakem. Postupem času zjistíte, co je nejpříjemnější vám.

Mně přišlo nejobtížnější vžít se do příběhu. Jakmile vás pohltí vaše fantazie, stačí už ji jen přeformulovat na slova a přenést na papír. Navíc jsem se vždy snažila být za každou cenu originální, což po tolika vydaných knihách opravdu nejde. Vždy to bude něčemu podobné, ale dokud je to váš příběh a baví vás ho psát, ničemu to nevadí. Viki.

Pokud vás ale psaní začne bavit, najdete v něm svůj cíl, nemusíte hned začínat knihou.
Vytvořte si vlastní blog, pište články, a zapojte se do různých systémů, kde můžete vydělávat.
Já doporučuji systém PLACLA. Podívejte se, co nabízí za služby a sami se rozhodněte.